Ediz ikinci hayatına başlıyor

Ediz ikinci hayatına başlıyor
Ediz ikinci hayatına başlıyor
Yaşaması kemik iliği nakline bağlı olan Ediz Özgür'ün rüyası gerçek oldu. 150 gündür hastanede yatan Ediz, güneşi, yağmuru, havayı özlemişNesrin COŞKUN

YAŞAMASI kemik iliği kök hücre nakline bağlı olan Ediz Özgür için kötü günler geridi kaldı, umutları, rüyaları gerçek oldu. İlki tutmayınca Alman donörden ikinci kez alınıp nakledilen kök hücre, Ediz'e hayat verdi. Prof.Dr. Savaş Kansoy, ‘ilik tuttu’ müjdesini verirken, 2 yıldır içi kan ağlarken yüzüne gülümseyen annesi Semra Özgür ile yaklaşık 150 gündür hastanede yatan Ediz, “Güneşi, yağmuru, havayı, evimi, okulumu çok özledim. Özgürlük için gün sayıyorum” dedi.
İzmirli evhanımı Semra Özgür ile işçi Muhit Özgür'ün iki çocuğunun küçüğü olan, Alsancak Melih Özakat İlköğretim Okulu öğrencisi Ediz, 2 yıl önce ‘viral enfeksiyon’ geçirdi. Bu enfeksiyon sonucu kemik iliği işgörmez hale gelen Ediz'e ‘Edinsel ağır aplastik anemi’ tanısı konuldu.
İlaç tedavisine başlanırken, kemiğin yeniden ilik üretebilmesi için kök hücre nakli yapılması gerektiği bildirildi. Ediz'in ablası, 17 yaşındaki Esra, kardeşine umut oldu. Ancak, umutlar boşa çıktı, ablanın dokularını tutmadığı belirlendi. Özgür ailesi, bu kez akraba dışı donör bulunması ve kemik iliği kök hücre nakli için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu.
İstanbul Üniversitesi Kemik İliği Bankası kanalıyla hem Türkiye hem yurtdışı donör taraması başlatıldı. Anne Semra, baba Muhit Özgür için bunlar yaşamın en zor günleri oldu. Biricik oğullarını kaybetme korkusu yaşayan anne ile baba, sürekli rol yaparak duygularını sakladı, gülmeye, gülümsemeye çalıştı. Yüzleri ilk kez Ediz'e yurt dışında uygun donör bulunduğu haberiyle güldü. Ancak, burada çok büyük hata yapıldığı, tarama yapılırken ablasının verilerinin gönderildiği ve buna uygun verici bulunduğu ortaya çıktı.
Umutları bir anda yıkılan, yeniden çaresiz kalan aile mücadeleden vazgeçmedi. Taramayla devam edildi. Bu taramanın sonuçları 2008 ortalarında geldi. Almanya'da tam uyumlu donör bulunduğu bildirildi. Tedavisini akraba dışı donörden kemik iliği nakli yapma konusunda akredite edilen Ege Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi'nde sürdüren Ediz için geri sayım başladı. Onca talihsizlikler yaşayan Ediz'e, Almanya'dan gönderilen kemik iliği kök hücre 13 Ekim 2008'de nakledildi. Ancak yine hüsran yaşandı, ilik tutmadı. Yeniden çaresizlik, umutsuzluk başladı.


KÖTÜ GÜNLER BİTTİ

Ama ailesi gibi Ediz'in hekimleri Prof.Dr. Savaş Kansoy, Prof.Dr. Nazan Çetingül, Doç.Dr. Serap Aksoylar da mücadeleden vazgeçmedi ve ‘Birincisi olmazsa ikincisi olur' denildi. Bunun üzerine Almanya'daki tam uyumlu donörden tekrar kök hücre istendi. Alman donör bu isteği kabul etti. çevirmedi, bir kez daha Ediz'e hayat aşısı olmayı kabul etti. Alman donörden 22 Ocak'ta ‘can aşısı’ İzmir'e getirildi. Gece yarısı gelen uçaktan hiç zaman kaybedilmeden hastaneye getirilen kök hücre başarıyla Ediz'e nakledildi. İliğin tutmama korkusu yaşanan günler geride kalırken, rüyalar sonunda gerçek oldu. Prof.Dr. Kansoy, heyecanla bekleyen aileye müjdeyi verdi. İliğin tutmasına en az ailesi kadar sevindiklerini belirten Ege Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof.Dr. Kansoy, “Olumlu-olumsuz onca şey yaşandı. Umutlar yeşerdi, soldu. Sonunda hepimizin isteği gerçek oldu. Ediz'e naklettiğimiz kemik iliği kök hücresi tuttu. Artık kendi kemiği ilik üretiyor. Nakilden bu yana hastamıza hiç kan vermedik. Sağlık durumu çok iyi, hepimiz çok sevinçliyiz” dedi.
Yaşının zor kaldıracağı ağır tedavilerin altından kalkan, müjdeli haberle daha da moral bulan Ediz Özgür, şimdi hasta yatağından kalkıp özgürlüğüne açılacak kapıdan çıkmak için gün sayıyor. Havayı, güneşi, yağmuru, her şeyi çok özlediğini söylüyor Ediz. Günlerce, aylarca hastane odalarında oğluna anne, arkadaş, can yoldaşı olan Semra Özgür ise yaşadıklarını, gözlerinden süzülen sevinç gözyaşlarıyla anlatıyor, “Bu son olsun, Edizim gibi tüm hastalar şifa bulsun” diye konuştu. (dha)