'Efkârı birikenler' buraya!

'Efkârı birikenler' buraya!
'Efkârı birikenler' buraya!

Gülden Karaböcek, bu gece Ghetto?da...

70’li yıllar Türkiye’sini ‘Dilek Taşı’, ‘Sürünüyorum’, ‘Otel Odaları’ gibi şarkılarla sallayan, dönemin ağır topları Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur’a nal toplatan bir kadın Gülden Karaböcek. Uzun süredir ortalarda görünmüyordu, şarkılarını çıstak remiksli halleriyle taze popçulardan dinliyorduk. Neyse, hasret bitti, ‘arabeskin kraliçesi’ bu gece 22.30’da Beyoğlu’ndaki Ghetto’da. İlk plağını 14 yaşında yapan, müzik yaşamına 20 adet 45’lik, dokuz da LP sığdıran sanatçı, aynı zamanda altı sinema filminde de başrol oyuncusu olarak yer almış, dile kolay.
Bilen bilir, acayip de bir hayat hikâyesi var: Önce ablası Neşe Karaböcek’in eşi Atilla Alpsakarya’yla aşk yaşadığı dedikodusu çıkıyor, bizimki tabii ki reddediyor. Sonra da Neşe Karaböcek boşanır boşanmaz, enişteyle evlenip bir de çocuk yapıyor. Soyadı da abladan, zira orijinal isim Saniye Gülden Göktürk. Velhasıl hikâyesiyle, sesiyle, repertuvarıyla bir acayip kadın olan Gülden Karaböcek’le bu gece kâh eller, kâh rakı kadehleri havaya... ‘Meyhanede Gülden Karaböcek’adlı etkinliğin yemekli masa fiyatı 69, ayakta 35 TL. Ayrıntılı bilgi için www.ghettoist.net’e bakılabilir.
Karaböcek bana uymaz diyenlereyse gene bu gece saat 22.00’de İKSV’nin yeni mekânı Deniz Palas’ın teras katındaki Belle du Berry-David Lewis ikilisi çare olabilir. Paris Combo grubundan hatırladığımız şarkıcı ve besteci Belle Du Berry ve trompetçi David Lewis, yeni albümleri ‘Quizz’le yola ikili olarak devam etme kararı almış.
Paris’te Grand Rex’teki performanslarından Los Angeles Hollywood Bowl performanslarına kadar pek çok başarılı konsere imza attıktan sonra müziğe uzun bir süre ara veren Paris Combo, Berry-Lewis ikilisi olarak bu yeni albüm üzerinde uzun zamandır uğraşıyordu. Swing, caz ve kabare müziği yapan ve sahnede hakikaten muzip, epey zıvanadan çıkarıcı olan ikili Türkiye’ye ilk kez geliyor, ‘hoş geldiniz’ dememek olmaz.
Gerçi bu gece diyemezseniz de üzülmeyin, yarın yine aynı mekânda bu sefer daha erken, saat 20.00’de sahnede
olacaklar. Gelsin Amerikan caz ve swing’leri, gitsin Fransız şansonları...
Biletler 60, 40, 25 TL.