Efsane, 20 milyon dolarlık kemanıyla geliyor

Efsane, 20 milyon dolarlık kemanıyla geliyor
Efsane, 20 milyon dolarlık kemanıyla geliyor
Günümüzün en büyük keman virtuozları arasında gösterilen Itzhak Perlman, 28 Mayıs'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde sahneye çıkacak.

Müzik otoritelerince çağımızın en büyük keman virtuozu kabul edilen Itzhak Perlman, mayısta Türkiye ’ye geliyor. Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğunda konser, 28 Mayıs’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Her gittiği ülkede müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve konser biletleri aylar önceden tükenen Itzhak Perlman konserinin biletleri Biletix üzerinden satışa sunulacak. Müzikseverlerin Steven Spielberg’in Oscar’lı filmi ‘Schindler’in Listesi’nden de hatırlayacağı Perlman’ın konser biletleri 100 ile 500 lira arasında değişiyor. Worldcard sahiplerine yüzde 10, Crystal kart sahiplerine ise yüzde 25 indirim fırsatı sunuluyor.

20 milyon dolarlık Soil Stradivarius

Pilaka ve Piu Music işbirliğiyle düzenlenen ve Kültür Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği konsere Perlman geçmişte Yehudi Menuhin’e ait Stradivari’nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yapımı antik Soil Stradivarius ile katılacak. Perlman’ın kullandığı enstrümanın değerinin ortalama 20 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. En iyi klasik albüm, enstrümantal solo performans gibi dallarda 5 Grammy kazanan Perlman’ın Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinde fahri ve onursal doktoraları bulunuyor.

Obama’nın yemin töreninde çaldı

1945 yılında Birleşik Krallık Filistin Mandası’nda, Tel Aviv’de doğan Itzhak Perlman’ın müziğe ilgisi radyodan dinlediği klasik müziklerle başladı. Büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian’la Juilliard Okulu’nda çalışmak için ABD ’ye taşınmadan önce Shulamit Konservatuarı’nda ve Tel-Aviv Müzik Akademisi’nde eğitim gördü. Dört yaşında çocuk felci geçiren ve koltuk değnekleriyle yürümeyi öğrenen efsane müzisyen, otururken keman çalabilmek için genellikle elektrikli ‘amigo scooter’ kullanıyor.
Itzhak Perlman, 7 Mayıs 2007 tarihinde Beyaz Saray’daki Kraliçe Elizabeth’in katıldığı devlet yemeğinde performans sergiledi. 2009 yılındaki Barack Obama’nın göreve başlama merasiminde, John Williams’ın ‘Air and Simple Gifts’ adlı eserinde Yo-Yo Ma (çello), Gabriela Montero (piyano) ve Anthony McGill (klarnet) ile birlikte sahne aldı.
Son yıllarda, orkestra yönetmeye başlayan Perlman, Detroit Senfoni Orkestrası’nın başmisafir orkestra şefliği görevini aldı. 2002-2004 yılları arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası’nda müzik danışmanı olarak hizmet verdikten sonra, Kasım 2007’de Westchester Senfoni Orkestrası, Perlman’ın sanat yönetmenliğine ve baş orkestra şefliğine atandığını duyurdu.