Efsane arkeolog Çambel'e veda

Efsane arkeolog Çambel'e veda
Efsane arkeolog Çambel'e veda
Türkiye'nin efsane arkeologlarından Halet Çambel, 98 yaşında hayata veda etti. Aynı zamanda eskrimci olarak 1936 Yaz Olimpiyatı'na katılan Çambel, Suat Fetgeri Aşeni'yle birlikte Türkiye'yi olimpiyatta temsil eden ilk kadın sporcuydu.

Almanya’da askeri ataşelik görevi yapan ve Atatürk ’ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Bey (Hasan Cemil Çambel) ile dönemin Berlin Büyükelçisi’nin kızı Remziye Hanım’ın üçüncü çoçuğu olarak 27 Ağustos 1916’da Berlin’de doğan Halet Çambel, I. Dünya Savaşı sonrasında anne babası ile bir süre İsviçre ve Avusturya’da yaşadıktan sonra 8 yaşında dilini çat pat konuştuğu Türkiye ’ye gelmişti. Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji’nde, şimdiki adıyla Robert Kolej’de okudu. Sanat tarihi öğretmeninin etkili anlatımı ve İstanbul ’un tarihi mekanlarına düzenlediği geziler lise yıllarında onu derinden etkiledi. Bu arada eskrim sporunda ustalaştı ve ardından Paris Sorbonne Üniversitesi’nde arkeoloji okudu.
Eskrim dalında 1936 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etti ve Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. 1940’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olan Çambel, doktorasını da aynı üniversitede yaptı. Ardından iki yıl Almanya’da Saarbrücken Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra o dönemde Tan Gazetesinde çalışan gazeteci-yazar (ve mimar) Nail Çakırhan ile tanıştı ve bir süre sonra evlendiler.
1950’lerin başında o dönemde Adana Osmaniye’ye bağlı Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit siti ile karşılaşması kariyerini belirleyici gelişme oldu. 2005 yılında Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülünün sahibi oldu. 50 yıldan fazla bir zamanını prehistorya ve arkeolojiye adamıştır.
Halet Çambel için 14 Ocak Salı günü İstanbul Üniversitesi’nde tören düzenlenecek. Çambel’in cenazesi 15 Ocak Çarşamba günü Muğla Akyaka’da eşi Nail Çakırhan’ın yanına defnedilecek.