Efsane ile bir kez daha

Efsane ile bir kez daha
Efsane ile bir kez daha
Itzhak Perlman, bu sene 70. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Map İletişim ve Piu Music organizasyonuyla 29 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde vereceği konser için tekrar Türkiye'ye geliyor.

Dünyanın en önemli müzik otoritelerince 20. ve 21. yüzyılın en üstün keman virtüozü kabul edilen Itzhak Perlman, bu sene 70. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Map İletişim ve Piu Music organizasyonuyla 29 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde vereceği konser için tekrar Türkiye ’ye geliyor.
Her gittiği ülkede müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşarak konser biletleri aylar öncesinden tükenen, ‘Schindler’in Listesi’ filminden de tanınan ve geçen yıl İstanbul’da müthiş bir konsere imza atan Itzhak Perlman’ın konser biletleri, biletix.com üzerinden satılıyor.
Perlman konsere, geçmişte Yehudi Menuhin’e ait Stradivari’nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yılı yapım tarihli, 300 yıllık Soil Stradivarius ile katılacak. Perlman’ın kullandığı enstrümanın değerinin 20 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. En iyi klasik albüm, enstrümantal solo performans gibi dallarda 5 Grammy kazanan Perlman’ın Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinde fahri ve onursal doktoraları bulunuyor.
Obama’nın töreninde çaldı
1945 yılında Birleşik Krallık Filistin Mandası’nda, Tel Aviv’de doğan Itzhak Perlman’ın müziğe ilgisi radyodan dinlediği klasik müziklerle başladı. Büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian’la Juilliard Okulu’nda çalışmak için ABD ’ye taşınmadan önce Shulamit Konservatuvarı’nda ve Tel Aviv Müzik Akademisi’nde eğitim gördü. Dört yaşında çocuk felci geçiren ve koltuk değnekleriyle yürümeyi öğrenen efsane müzisyen, otururken keman çalabilmek için genellikle elektrikli ‘amigo scooter’ kullanıyor.
Itzhak Perlman, 7 Mayıs 2007 tarihinde Beyaz Saray’daki Kraliçe Elizabeth’in katıldığı devlet yemeğinde performans sergiledi. 2009 yılındaki Barack Obama’nın göreve başlama merasiminde, John Williams’ın ‘Air and Simple Gifts’ adlı eserinde Yo-Yo Ma (çello), Gabriela Montero (piyano) ve Anthony McGill (klarnet) ile birlikte sahne aldı.
Son yıllarda, orkestra yönetmeye başlayan Perlman, Detroit Senfoni Orkestrası’nın başmisafir orkestra şefliği görevini aldı. 2002-2004 yılları arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası’nda müzik danışmanı olarak hizmet verdikten sonra, Kasım 2007’de Westchester Senfoni Orkestrası, Perlman’ın sanat yönetmenliğine ve baş orkestra şefliğine atandığını duyurdu.