Egzoz ve fabrikaların baca gazları zatürree sebebi...

HAMİLTON - Fabrikaların baca ve araçların egzoz gazlarının yaşlılarda zatürreeye neden olduğu belirlendi.
Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi’nden Dr. Mark Loeb başkanlığındaki ekibin araştırması, endüstriyel baca ve egzoz gazlarına uzun süre maruz kalan yaşlıların, havası temiz ortamda yaşayanlara oranla iki kat daha fazla zatürreeye yakalandıklarını ortaya çıkardı. Ekip, zatürree tanısıyla tedavi gören 365 yaşlı hastanın, 2003 ve 2005 yılları arasındaki yaşantılarını ve hastalıklarının seyrini izledi. Daha sonra rastgele seçilmiş aynı yaş grubundan, zatürre hastası olmayan 494 kişi kontrol altında tutuldu.
İlk grubun, egzoz gazı (nitrojen dioksit) nedeniyle 2.3 kat daha fazla zatürreye yakalandığı belirlendi. Loeb, hava kirliliğinin sülfür dioksit nedeniyle immün sistemi üzerinde de olumsuz etkileri bulunduğunu söyledi ve önceki araştırmaların da astım ve kronik akciğer rahatsızlıklarının hava kirliliğiyle ilişkilerini ortaya koyduğunu hatırlattı.
Araştırma, ‘American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine’ dergisinin 1 Ocak 2010 tarihli sayısında yayımlanacak. (aa)