Ehrama sarınmanın vaktidir!

Ehrama sarınmanın vaktidir!
Ehrama sarınmanın vaktidir!
Özlem Süer'in Nişantaşı'ndaki atölye mağazasında Baksı Müzesi yararına açılan sergi 'Çağrışımlar 9' kapsamında tasarımcılar ehramı yorumluyor...
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Hüsamettin Koçan’ın doğup büyüdüğü köyün tepelerinde kurduğu Baksı Müzesi bir sanat kurumu olduğu kadar yöresel değerleri, gelenekleri yaşatan bir araştırma merkezi gibi çalışıyor. Onu bu projelerinde ülkenin en ünlü sanatçıları, moda tasarımcıları da her zaman destekledi. Bu günlerde Baksı Kültür ve Sanat Vakfı ‘Çağrışımlar: 9’ adlı projede tasarım dünyasının dokuz ünlü ismini bir araya getiriyor. Tasarımcılar Bayburt, Gümüşhane, Erzurum başta, yöre kadınlarının en önemli giysisi olan, el tezgahlarında dokunan ehramı yorumluyor. Amaç üretiminin sürmesini sağlamak. Baksı Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi ve ehramı ilk kez modern bir forma sokan Özlem Süer’le projeyi konuştuk.
Özlem Hanım, Baksı Müzesi’nin açılış sergisinde de ehramla tasarladığınız kıyafetler vardı değil mi?
Müzenin ilk koleksiyonunda ehramla kıyafetler tasarlamıştım. Ehram, 250-300 yıldır o bölgede yaşayan bir kumaş. Bu kadar hayatın içinde olan bir malzeme tasarıma başka bir ilham kaynağı yaratıyor. Baksı’nın en büyük amacı yerel değerleri kimliğini bozmadan yeniden üretmek.
20 yıldır Anadolu’da malzeme de araştırırsınız tasarımlarınız için...
Bu coğrafyada hayatta kalmayı başarabilen ustaların işlerini topluyorum. Kimisi çok eskilerden kalmıştır, kimisi hâlâ dokunur. Ama o kadar tek tük kaldılar ki... “Keşke gençleri bu tezgâhların başında görsek” diye içimden geçirirken Hüsamettin Hoca’dan teklif gelince bu kültürün yeni nesillere geçip onların hayatlarını da geçirebileceği bir kolu olması bana da çok iyi geldi.
Ehram biraz sert ve kullanıldıkça yumuşayan bir kumaş ve kadınlar bunu bildikleri için ehramı şal gibi sarıyor. Sizin tasarımlarınız nasıl?
Tamamen sarılma, atılma duygusuyla forma girmiş bir tasarım anlayışıyla ilerledim. Dokuz sayısı bir öyküyü tanımlıyor. Ehramı hafif bir kol evleri yaratılarak giyme duygusu. Daha sonra dokuzuncu kıyafette daha sofistike bir biçimde görüyorsunuz. Sizi teninizle daha uyumlu hale getiriyor. Dokuz aşamanın her bir halini giyebiliyorsunuz.
Dokuz farklı tasarımcı mı yaptı bunları?

 İlkinde hepsini ben yapmıştım. Yine dokuzu kullandık ve dokuz tasarımcı bu kez ehramı dokuz farklı konuda tasarlıyor. Ben giysi yaparken bir diğer arkadaşımız kolye tasarlıyor. Sertaç Delibaş son trendleri yansıtan ayakkabılar tasarladı. Tay, ehramların renginden mumlar yaptı, dışını ehramla kapladı. İpek Tarzi şık gece çantaları yaptı. Müjde Kotil’in damla formunda yastıkları var.
Sergi için mekânınızı açtınız...

Bugün burada dokuz tasarımcının bir bölümü olacak. Herkes kendi tasarımlarını sergilerken konuklarımızı ağırlayacağız. Baksı hakkında bilgi verecek, müzeyi tanıtacağız. Elde edilecek gelir ehramı yaşatmak için atölyelerde çalışan kadınların istihdamına fon olarak kullanılacak. Proje başladığından beri bu çalışma yapılıyor. 30 kadar kadın ehramı üretmek için çalışır durumda Bayburt’ta. Bunun sürekliliği için projelerimizi güncelleyerek sabit satış noktaları yaratarak, dünya müzeleriyle satışta işbirliği yaparak kaynağın sürekliliğini sağlamak istiyoruz.