Ekici, Pi Artworks Londra'yı öpücüğe boğacak

Ekici, Pi Artworks Londra'yı öpücüğe boğacak
Ekici, Pi Artworks Londra'yı öpücüğe boğacak
Londra'da şube açan ilk Türk galerisi Pi Artworks, henüz bir ay olmasına karşın merak uyandırmayı başardı. Galeri yöneticisi Yeşim Turanlı, hâlâ egzotizm beklentisiyle yaklaşılan Türkiye çağdaş sanatı hakkındaki algıyı değiştireceğini düşünüyor.
Haber: GÜLNAZ CAN / Arşivi

Yeşim Turanlı’nın 1998’de İstanbul ’da kurduğu Pi Artworks, ekim ayında Londra şubesini açtı. ‘Şube’ biraz sevimsiz bir terim; üstelik bir önceki cümleye “ Türkiye İş Bankası Hamburg şubesini açtı” türü bir çağrışım katıyor. Bir açıdan isabet oluyor, zira bu şube sayesinde ilk kez, 2013 sonuna yaklaşırken, Türkiye’den bir sanat galerisi Londra’da kendine yer buluyor.
Housewarming adını verdikleri sıcak açılış gecesi parti üzerine partiyle, yaklaşık 150 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Galeri, akademisyeninden küratörüne, eleştirmenine, koleksiyonerine, merak edenine, doğusundan batı Londralısına, göçmenlere, fuarcılara kadar geniş bir kitleyi ağırladı o gece. Londra’nın göbeğinde, Oxford Circus’ta Eastcastle Sokak’ta kurulan galerinin caddeye açılan bölümünde halen Volkan Aslan’ın başlarıyla yanlış yerde buluşan tekinsiz porselen figürleri ve Mehmet Ali Uysal’ın kasap kancasına takılı boş çerçevesi bulunuyor. Açılış sergisi olan ‘Housewarming’ ayrıca galerinin diğer sanatçılarından Nezaket Ekici, Susan Hefuna, Horasan, Nejat Satı, Gülay Semercioğlu’nun işlerini içeriyor. Bu sergi 7 Aralık’a kadar sürecek. Açılışın üzerinden sadece bir ay geçmesine rağmen galeri Londra’da bilinirlik edindi. Müzayedeler, fuarlar yahut burada ağırlanan sanatçılar sayesinde Türkiye çağdaş sanatına çok da yabancı olmayan Birleşik Krallık’ta halen sürekli kapısı çalınacak bir galerinin bugüne kadar olmayışı da bunu etkiliyor. İlk olmak elbette cesaret istiyor; çok da merak uyandırıyor.
Yeşim Turanlı, bu galerinin Türkiye çağdaş sanatı hakkındaki algıyı değiştireceğini düşünüyor. Zira halen galeriye yahut Türkiye çağdaş sanatına egzotizm ve uzantısı bir beklentiyle yaklaşanlar var. Galerinin bir başka amacı da yerel küratörlerle Türkiyeli sanatçıların ortaklığını, bu köprüyü sürdürülebilir kılmak. Bu köprüyü tersine çevirmek ve hatta yolları iyice karıştırmak… Buradan çıkacak sinerji Turanlı’nın şimdiden kestirebildiği bir şey. Bunun ilk örneğini de sıradaki sergide görmek mümkün olacak. Housewarming’in ardından galeri, 14 Aralık’ta sanatçılarından Nezaket Ekici’nin solo sergisiyle devam edecek. Londra’da ilk sergisini yapacak Ekici. Ancak Londra izleyicisi ona yabancı değil. Açılış gecesinde kalabalığın enerjisi karşısında kendini tutamamış, planlanmamış bir performansı oracıkta icra etmişti. Elbette ziyaretçileri de dahil ederek. Her ne kadar serginin küratörü ve galerinin direktörü gelecek sergiyi açacak performansı anlatmak için masaya otursa da Ekici hep sürprizlerle dolu, o gün ne olacağını kimse bilmiyor. Bize söylenen, Nezaket Ekici’nin Londra izleyicisini öpücüklere boğacağı.

14 Aralık’Ta açılıyor
Küratör Shaheen Merali, Ekici’nin ağız ve çiğnemek, yemek ile hep ilişkili işler yaptığını vurguluyor, sıradaki performansının bunun bir tür uzantısı olduğunu söylüyor. Eleştirmen-küratör Shaheen Merali, Londra’da yaşıyor ancak Ekici ile Berlin’de ‘Das Haus der Kulturen der Welt’i yönettiği dönemden bu yana tanışıyorlar. Bu sergi ve performansın fikrini de birlikte üretiyorlar. Ekici bu yeni galerinin mekânından başından beri çok etkileniyor, buraya “Yaratıcı alan” diyor.
Sarılmalar, öpüşmeler pek alışılagelmiş bir “Merhaba” deme yöntemi değil Londralılar için; ancak Ekici ile tanışacaklar ve belki buna alışacaklar. Zira üç gün sürecek performans boyunca Ekinci galerinin her köşesini öpecek; bazen şehvetle, bazen nefretle... Küratörün uyarısı üzerine eklemekte fayda var, bu öpücüklerden ziyaretçiler de nasibini alabilecek. Sergide Ekici’nin sanat hayatını bir şekilde özetleyecek sekiz eser bulunacak. Performans ise açılıştan iki gün önce başlayacak ve açılış günü de nihayete erecek. Böylece Piartworks Londra’da Nezaket Ekici sergisi ilk solo sergi olarak 14 Aralık’ta izleyiciye açılacak ve 25 Ocak’a kadar sürecek.