Eklem iltihabının da ilacı kırmızı şarap

Eklem iltihabının da ilacı kırmızı şarap
Eklem iltihabının da ilacı kırmızı şarap
Sağlığa ve güzelliğe faydası olan kırmızı şarabın, eklem iltihabına karşı da etkili olduğu tespit edildi
GLASKOW - Daha önce yapılan araştırmalarda çok sayıda faydası olduğu belirlenen kırmızı şarabın, artritten (eklem iltihabı) mustarip olanlara da iyi geldiği ortaya çıktı.


İtalyan La Stampa gazetesinin Daily Express gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Glasgow Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, kırmızı şarabın içinde bulunan ve sağlıktan güzelliğe birçok yararı olduğu bilenen resveratrol adlı maddenin, iltihaplanmaya karşı önemli rol oynayan iki protein üzerinde de etkili olduğunu tespit etti.

Sepsis (kan zehirlenmesi) gibi ciddi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinin oldukça zor olduğunu belirten araştırmacılar, bu tür hastalıklardan kurtulanların birçoğunun yaşam kalitesinin de iç organlarında meydana gelen iltihaplanmaların verdiği tahribat nedeniyle oldukça düşük olduğunu vurguladı.


Daha önce yapılan araştırmalarda, resveratrolün akciğer kanseri riskini düşürebileceği, bağırsak ve prostat kanserlerine karşı koruyucu olabileceği ve yaşlanmaya karşı etkili olduğu ortaya konmuştu.(aa)