Ekran başında kilitlenen çocuğun astım riski artıyor

Ekran başında kilitlenen çocuğun astım riski artıyor
Ekran başında kilitlenen çocuğun astım riski artıyor

Televizyonun hareketsizleştirdiği çocuklar solunum sorunu yaşayabiliyor.

Beyaz camın görüntüleri karşısında çakılıp kalan çocuklar astım riskiyle baş başa... Uzmanlara göre ekran başında nefesini tutan çocuğun akciğer gelişimi zarar görüyor

LONDRA - İngiltere’de 3 bin çocukla yapılan çalışmaya göre, televizyon karşısında günde iki saatten fazla zaman geçiren çocuklarda astım gelişme riski iki kat artıyor. Thorax Journal’da yer alan çalışmaya göre, televizyon başında derin soluk almak yerine kısa ve yetersiz soluklar alan çocukların ciğerleri iyi gelişmiyor ve çocuklar astıma varan solunum hastalıklarına yakalanıyor.
Solunum güçlüğü hastalıklarının ana sebebi çocukların televizyon karşısında hareketsiz kalması. Çocukların doğumlarından 11 yaşlarına kadar incelendiği araştırma sonuçlarının yayınlanmasından sonra İngiliz ebeveynler çocuklarının televizyon izleme alışkanlıklarını değerlendirmeye başladı. Doktorlar en çok 0-3 yaş arası çocukların televizyon başında kalma saatlerine dikkat edilmesi gerektiği kanısında. 

İki saatten fazlası tehlikeli
Akciğer gelişiminin en hızlı olduğu bu yaşlarda çocukları ekrandan uzak tutmak gerektiğini söyleyen uzmanlar ekrandaki hareket eden nesnelere bakarken, bebeklerin ve çocukların nefeslerini tuttuklarını ve bunun akciğer gelişimine de zarar verdiğini anlatıyor. Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacıların 11 yıl süren bu çalışması televizyon başında günde iki saatten fazla vakit geçiren 3 bin çocuktan 185’inin astım hastalığına yakalandığı gerçeğini ortaya koydu.
Astımlı çocukların yüzde ikisi hiç televizyon izlemezken, yüzde 20’si günde bir saatten az, yüzde 34’ü 1 ila 2 saat, yüzde 44’üyse günde iki saatten fazla televizyon izliyordu. Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Dr. James Paton, anne babalara çocuklarını daha aktif bir hayata yönlendirmeleri gerektiğini söylüyor. (bbc)