Ekrandaki seçimi kim kazanır?

Ekrandaki seçimi kim kazanır?
Ekrandaki seçimi kim kazanır?
Bu pazar 54 milyon seçmen sandık başına gidecek. Seçim yasaklarının kalkmasıyla gözler ekrana çevrilecek. Seçim programlarının hemen hepsi ekrana uzmanlar çıkaracak, grafik ve haritalarla il il seçim sonuçlarını verecek, geçen seçim sonuçlarıyla kıyaslamalar yapılacak. Peki hangi program, nesiyle öne çıkacak, diğerlerine fark atacak? İşte, 1 Kasım Pazar günü, seçim özel programları belli olan kanalların yayınlarından detaylar... Ekranella'dan Defne Akman ve Zeynep Gönenli derledi...

CNN TÜRK
Sade grafikler, yalın bir dil, heyecanlı bir sunum
CNN TÜRK ekranlarında yarın Ahmet Hakan, Mirgün Cabas, Şirin Payzın ve Emin Çapa olacak. Seçim yayını 16.00’da başlayacak. Ahmet Hakan ve Mirgün Cabas seçim sonuçlarını sıcağı sıcağına değerlendirecek. CNN TÜRK ekonomi müdürü Emin Çapa, sade grafikler kullanarak, yalın bir dil ama heyecanlı bir sunumla sonuçları yorumlayacak. Şirin Payzın ise saat 23.00’ten itibaren yayında olacak, konuklarıyla netleşen seçim sonuçlarının yansımalarını ele alacak. 2 Kasım’da da ‘Seçim 2015’ özel yayını uzman konukların katılımıyla devam edecek.
CNN TÜRK’te seçimi yorumlayacak konuklar arasında; Levent Gültekin, Seyfettin Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Rahim Er, Nazif Okumuş, Ahmet İnsel, Rıza Saka, Hakan Çelik, Taha Akyol, Altan Öymen, Ertuğrul Özkök, Kadri Gürsel yer alıyor. Ankara’dan yayına katılacak isimler arasında ise Erdem Gül, Bülent Aydemir ve Deniz Zeyrek bulunuyor. Ayrıca programa Selçuk Şirin’in de Amerika’dan Skype bağlantısıyla katılması söz konusu.

7 Haziran’da nasıldı? 7 Haziran seçimlerinde en çok izlenenen tematik kanal olan CNN TÜRK’te program çok akıcıydı. Aynı ekip yine benzer bir performan sergileyecektir.
Emin Çapa her seçim programında Twitter’ın en çok konuşulan isimlerinden biri oluyor.

Cnnturk.com
Haberin mutfağında neler oluyor?
CNN TÜRK ile eş zamanlı olarak, kamera arkasında yaşananların ekrana geleceği ikinci bir seçim yayını da cnnturk.com üzerinden yapılacak. 16.00’da Cansel Poyraz Akyol ve Cem Seymen CNN TÜRK Haber Merkezi‘nde yaşananları canlı olarak aktaracak.

Kanal D
Direksiyon Serdar Cebe’de
1 Kasım seçimlerinde Kanal D’nin direksiyonu Serdar Cebe’de olacak. Cebe’ye Hande Fırat eşlik edecek. Kanal D Seçim Özel programına katılacak isimler şöyle: Tarhan Erdem, Ertuğrul Özkök, Akif Beki, Taha Akyol, Levent Gültekin, Ahmet Hakan, Aslı Aydıntaşbaş, Prof. Dr. Fuat Keyman, Faik Tünay, Rıza Saka, Erdinç Yazıcı, Nazif Okumuş ve Mehmet Ocaktan.

7 Haziran’da: Cüneyt Özdemir erkek konukların hüküm sürdüğü programlar arasından stüdyoda en çok kadın konuk ağırlayan sunucu olarak kalplerde taht kurmuştu.

NTV
Önemli gelişmeler olduğunda Star ve NTV ortak yayında olacak
NTV’de seçim yayını 16:00’da başlıyor. Ahmet Arpat, Oğuz Haksever ve Seda Öğretir’in sunacağı yayında muhabirler genel merkezlere giderek gelişmeleri yerinden aktaracak. Star TV de normal yayın akışına devam ederken, önemli gelişmeler olduğunda ekranı bölerek NTV ile birlikte yayında olacak.

7 Haziran’da:
Gezi sonrası oldukça yoğun protestolarla karşılaşan NTV seçim sonuçlarını takip etmek için ilk tercih olmadı. Ancak Oğuz Haksever’in güvenilir imajını yabana atmamak lazım.


FOX TV

İsmail Küçükkaya ve Fatih Portakal iyi bir ikili oluyor
İsmail Küçükkaya ve Fatih Portakal’ın sunumuyla ekrana gelecek yayın 19.15’te başlayacak. İsmail Küçükkaya ve Fatih Portakal iyi bir ikili oluyor, her yaştan insanın anlayabileceği bir dil kullandıkları, doğal ve sıcak bir sunum yaptıkları için bu seçim programları da ilgiyle izlenecektir.

7 Haziran’da:
Fox TV, 7 Haziran seçimlerinde en çok izlenen kanal olmuştu.

ATV ve A Haber
Bakalım yine yayın yasağının kalmasını beklemeyecek mi?
ATV ve A Haber 17:00’de ortak geçecek. Program detayları biz bu haberi yayına hazırlarken henüz netleşmemişti.

7 Haziran’da: Geçen seçim programında Cem Öğretir ve Banu El moderatörlük görevini üstlenirken, Nihan Günay ve Haktan Uysal gelişmeleri aktarmışlardı. Yüksek Seçim Kurulu’nun yayın yasağının sona erdiği açıklamasını beklemeden, yasağı delerek yayına başlayan A Haber bakalım bu kez de yasakları aşmak konusunda öncülük yapacak mı?

Samanyolu TV ve STV Haber
Ufuk Uras, Derya Sazak, Mehmet Altan da konuklardan...
Samanyolu TV ve STV Haber’in ortak yürüteceği seçim yayını 18.00’de başlıyor. Özkan Esendemir, Burcu Şentürk, Kemal Gülen ve Mahmut Filizer’in sunuculuk yapacağı yayının konukları arasında Prof.Dr. Mümtazer Türköne, Prof. Dr. Savaş Genç, Prof. Dr. İştar Gözaydın, Prof. Dr. Sedat Laçiner, Ufuk Uras, Yavuz Baydar, Bülent Tanla, Derya Sazak ve Mehmet Altan bulunuyor.
7 Haziran’da: Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, Samanyolu Yayın Grubu binası önünde toplanan bir grup tarafından fiziksel saldırılarda bulunulduğu, küfürlü sloganlar atıldığı, bina giriş kapılarının zorlandığı, bahçe içerisine girilerek kanal logolu flamanın indirildiği yönündeki iddialar daha sonra CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal tarafından TBMM gündemine taşınmıştı.


Show TV

Jülide Ateş sunacak
Show TV’de ‘Seçim Özel’ yayını 18.30’daki Ana Haber’in ardından, 20.00’de başlayacak. Programı Jülide Ateş sunacak.
7 Haziran’da: Geçen yılki yayını Ece Üner ve Melih Altınok’un sunmuştu.

24 TV
Detayları henüz netleşmedi
‘Seçim 2015’ yayını 15.00’te başlıyor. Program detayları biz bu haberi yayına hazırlarken belli değildi.
7 Haziran’da: Seçim sonuçları Murat Çiçek, Ardan Zentürk, Ersoy Dede, Ayşegül Korkmaz Yağız, Yasin Erçağlayan, Seda Selek ve Beyza Hakan’ın moderatörlüğünde aktarılmıştı.

TRT
Yurt geneline yayılmış ekipler
TRT seçimin sonuçlarını ‘Seçim Özel’ ortak yayınıyla duyuracak. 17.00’de başlayacak yayında yurt geneline yayılmış TRT ekipleriyle canlı bağlantılar kurulacak.
7 Haziran’da: Yurtdışı oyların sayımının yapıldığı Ankara Ticaret Odası’nda çıkan arbede ekranlara tam olarak yansımamıştı.

Onlarda seçim yok! 
Bugün ve Kanaltürk

Kapatılan kanallar seçim sonuçlarını aktaramayacak
Geçen perşembe günü Bugün TV ve Kanaltürk yayının kayyum tarafından canlı yayında kesilmesi tüm ülkede şok etkisi yarattı. Polis eşliğinde olaylı bir şekilde kapatılan Koza-İpek Grubu’nun yayın organları 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını da aktaramayacak.