Ekranlardaki görüntülere koku da ekleniyor

Ekranlardaki görüntülere koku da ekleniyor
Ekranlardaki görüntülere koku da ekleniyor
Koklama duyusuna da hitap eden ekran ABD'de sergilendi

Japon biliminsanlarının geliştirdiği, görme ve işitmenin yanı sıra koklama duyusuna hitap eden ekran, ABD ’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde geçen hafta düzenlenen IEEE Virtual Reality adlı sanal gerçeklik teknolojisi konferansında sergilendi.
Japonya ’daki Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi’nden Haruka Matsukura başkanlığındaki Japon bilim ekibince geliştirilen ekran, buharlaşma özelliği bulunan jel topaklarındaki kokuyu, her biri ekranın bir köşesinde yer alan dört hava kanalı aracılığıyla çevreye yayan bir sistemden oluşuyor. Küçük vantilatörler aracılığıyla ekranın yüzeyine paralel olarak havaya bırakılan koku, vantilatörlerin çeşitli şiddetlerde ve yönlerde üflemesi sayesinde ekranın hemen her yerine yönlendirilebiliyor. Biliminsanlarının çok hassas bir şekilde ayarladıkları hava akımı sayesinde, kokunun gerçekten ekranda görünen nesneden geldiği izlenimi yaratılıyor.
Sergilenen sistemin, şu an için bir seferde yalnız bir çeşit koku yayabildiğini belirten araştırmacılar, ikinci aşamanın ise kokuları, yazıcılardaki kartuşlara benzer bir kartuşta bir araya getirerek değişik kokular elde etmek olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, geliştirdikleri sistemin ekranlardan gösterilen reklamların etkisinin artırılmasında kullanılabileceğinin altını çizdi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  teknoloji

  ,

  Tarım

  ,

  Bilim

  ,

  Hava

  ,

  paralel

  ,

  koku