@ubuget

Ekşi sözlükte '28 Şubat' depremi!

Ekşi sözlükte '28 Şubat' depremi!
Ekşi sözlükte '28 Şubat' depremi!
Türkiye'nin en popüler sosyal yazar ağı ekşi sözlük 28 şubat 2016 tarihi itibariyle tasarımını değiştirdi. Ekşi yazarları sözlükteki birçok farklı başlık altında yeni tasarıma eleştirilerini sıralarken 'eski ekşi geri gelsin' ve '29 Şubat ayaklanması' gibi eylem planlarıyla eski sitelerini geri almaya çalışıyor!
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ekşi’nin grili mavili eski tasarımının yerini alan beyaz zemin üzerine siyah fontlu yeni tema sözlükte hatırı sayılır çapta bir infiale yol açtı. Dün itibariyle logosunu da değiştiren ‘ekşi’ de yazarlar birçok farklı başlık açarak yeni tasarımla ilgili menfi ve müspet eleştirilerini sıraladılar. Yeni tasarımın beyaz zemini, eleştirilerden ziyadesiyle nasibini alırken yazarlar ‘site yönetimi’ne seslerini farklı yollarla duyurmaya hazırlanıyor. 

SEDAT KAPANOĞLU: YENİ TASARIM MOBİLDE ÇOK İYİ

Sitenin kurucusu Sedat Kapanoğlu, yeni tasarımı kişisel sosyal medya hesabından: “Yeni tasarım mobilde çok iyi (ve daha kullanışlı) cep telefonunuzdan ısrarla isteyiniz” sözleriyle savunurken beyaz zeminden kaynaklı ‘gözümüz yandı’ şikayetlerine de ‘gece görüşü modu’nu önererek cevap verdi.

DEVAMINI OKUYAYIM BUTONU

Sözlük’ün yeni temasındaki en büyük yeniliklerden biri de ‘devamını okuyayım’ butonu. Yazar ‘entry’sinin eskiden olduğu gibi bir çırpıda değil de kısım kısım sunulduğu yeni düzende okumaya devam etmek istediğinizi ‘ilgili butona basmak marifetiyle belli etmeniz kaydı şartıyla yazının kalan kısmını okuyabiliyorsunuz. Bu buton eleştirilerin odaklandığı noktalardan biri. Yazarlardan bir kısmı bu butonla sözlüğün Twitter ’laştırıldığını savunuyor.

EKŞİ’DE EYLEM VAR!

Sözlük’te yeni tasarım tartışmaları sürerken bir yandan da eylem hazırlığı var. Ekşi’de açılan ve ilgi gören başlıklardan biri olan ‘29 Şubat 2016’da sözlükte entry girmiyoruz direnişi’ ile yazarlar eleştirilerini klavye bırakarak eyleme dönüştürmeye hazırlanıyor.

DERBİ VE OSCARLAR DİRENİŞÇİLERİN İŞİNİ ZORLAŞTIRIYOR

29 Şubat’ın ilk ışıklarına denk gelen 88. Oscar ödül töreni ve bu sezonun en büyük iki şampiyonluk adayını karşı karşıya getirecek Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi ‘29 Şubat ayaklanması’nın işini zorlaştıran etkenlerden…

SONUÇ NE OLACAK?

Ekşi’de dün yeni tasarımla yanmaya başlayan ateş bir süre daha etkisini devam ettireceğe benziyor. Şimdilik iki taraf da kararlı. Bakalım yazarlar beyaz zemine zamanla gözlerini mi alıştıracaklar yoksa ayaklanmayı başarıya ulaştırıp eski ‘ekşi’lerini geri mi alacaklar!