El işçiliğine övgü

El işçiliğine övgü
El işçiliğine övgü
Gereğinden daha sık kullanılan 'deneysel' nitelemesi, gerçek tanımını ABD'li ikili No Age'in punk'a yaklaşımında ve işçiliğinde buluyor.
Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

Gitar müziğinin sonunun gelip gelmediğine dair zaman öldüren spekülasyonlar bitmezken tür ve enstrüman sınırlarına ya da entelektüel trendlere bağlı kalmadan yapılabileceklerin sınırsızlığı tekrar tekrar kanıtlanıyor. Punk- rock ’tan yola çıkanlar içerisinde bunun son beş senedeki en ilham verici örneklerinden biri No Age. L.A’li ikili 2007 tarihli ‘Weirdo Rippers’dan bu yana klasik davul-gitar-vokal üçlüsünü keskin ya da uçucu gürültülere, ambient geçişlere ve bazen surf coşkusuna, bazense umursamaz bir havaya bürünen vokallere maruz bırakıp her seferinde hem çok tanıdık hem de yepyeni hissini uyandıran albümler yaptılar. 

Ritim deneyleri

Ham malzemeyle oynamaya duydukları tutku bu kadar yoğunken onlardan hep zihin açıcı işler beklesek de ‘An Object’ ile artık bunun da birkaç adım ötesinde duruyorlar. Açılıştaki ‘No Ground’ı dinlemeye başladığınız anda klasik punk melodilerinin gücüne kapılıp bir şeylerin kulağa tuhaf geldiğini sonradan fark edebilirsiniz. Ve o sözünü ettiğimiz “bir şeyler” ekibin bugüne kadar yarısı olan davullar. Albüm boyunca yerlerini kontakt mikrofonlarıyla yapılan farklı ritim deneylerine, çeşitli el işi gürültülere, bozuk bas amfilerinin kazandırdığı kumlu seslere bırakıyorlar.

İki katmanlı

Parçalar asla punk hitlerine dönüşmeden ritimleriyle değil iç dinamikleriyle patlıyor. ‘I Won’t Be Your Generator’un sonundaki cızırtılar dream-pop’un lo-fi anlarından farklı şekilde gerçek bir ses kirliliği. ‘Defector ed’in statik gürültüsünü taciz edici kuş sesleri bölüyor, ‘An Impression’da yaylılar şaşırtıyor. Kapanışta gürültüler albümü tamamen ele geçirirken No Age geleneksele hangi açıdan yaklaştığının altını bir kez daha çiziyor.
Albümü dinleme deneyimi iki katmanlı. Defalarca kulak kabartıp ayrıntıcı ses oyunlarını keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz, algınızı bu gibi düşüncelere kapatıp sadece sağlam bir noise-rock albümü olmasının tadını çıkarmayı da. Deneysel lafını kendi başına bir türe dönüştürüp ana akım olmayan her şey için kullanır olduk ama mesele enstrümana yaklaşım ve işçilikse ‘An Object’ şu sıralar kelimenin anlamını karşılayan nadir rock albümlerinden.


  ETİKETLER:

  Rock

  ,

  klasik

  ,

  zaman

  ,

  kuş