El-kol hareketi enerjiye dönüştü

El-kol hareketi enerjiye dönüştü
El-kol hareketi enerjiye dönüştü

Külah:Sarsıntı her ortamda var.

ANKARA - ODTÜ’lü araştırmacılar, el-kol hareketleri gibi düşük frekanslı sarsıntılardan yüksek oranda elektrik enerjisi üreten bilimsel bir metot geliştirdi. ABD’de patentle korumaya alınan yöntemin dünyadaki örneklerinden farkı, düşük frekanslarda bile yüksek enerji elde edebilmesi.
Yöntemle düşük frekanslı sarsıntılar önce yüksek frekansa, sonra elektrik enerjisine çevriliyor. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Külah, son dönemlerde popüler olan mikroelektromekanik sistemlerle (MEMS) nem, sıcaklık, basınç ve sarsıntıyı enerjiye çeviren yüksek performanslı algılayıcıların çok düşük maliyetlerle üretilebildiğini belirtiyor.
MEMS’in yanı sıra gelişen kablosuz iletişim teknolojisinin de çevresel gözlem gibi pek çok askeri ve sivil uygulamada yeni kullanım alanları yarattığını anlatan Külah, bu teknolojiyle cep telefonu, avuç içi bilgisayar, müzik çalar gibi elektronik cihazların da artık daha küçük boyutta üretilebildiğini ve daha az enerjiye ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Depolanabiliyor...
Isı, ışık, akustik gibi alternatif enerji kaynakları arasındaki sarsıntının her ortamda bulunabilir olmasının önemini vurgulayan Külah, örnek olarak kalabalık yol kenarındaki pencere sarsıntılarını, insan vücudunun hareketiyle oluşan sarsıntıları ya da otomobil yüzeyindeki sarsıntıları gösteriyor.
TÜBİTAK destekli araştırma projesinde MEMS teknolojisiyle çevresel titreşimlerden elektriksel enerji üretebilen yapılar geliştirildi. Rezonans bir kol, bu kol üzerindeki metal sarımlar ve sabit bir mıknatıstan oluşan yapılarla üretilen enerji daha sonra kullanılmak üzere depolanabiliyor. Külah’ın verdiği bilgiye göre, bu teknoloji, cep telefonu, MP3, iPhone, giyilebilen bilgisayar gibi elektronik cihazlara da enerji sağlayabilecek. (aa)