Elini çabuk tutacaklara

Elini çabuk tutacaklara
Elini çabuk tutacaklara

Sen Şarkılarını Söyle de Oscar Isaac başrolde. Filmekimi 26 Eylül - 8 Ekim de İstanbul da, sonra farklı şehirlerde devam edecek.

Filmekimi biletleri bugün satışta. Biletleri bugün-yarın tükenecekler şimdiden belli. Ama biz yine de öne çıkanları bir hatırlatalım dedik.

Mavi En Sıcak Renktir
(Abdellatif Kechiche)

Altın Palmiye’yi kazanarak zaten ismini duyurmuştu. Bir de sansür haberleri gelince bilinirliğine bilinirlik kattı. Ergenlik döneminde iki genç kadının aşkını konu alan yapım, kuşkusuz Filmekimi’nin de olası hitlerinden.
Gloria (Sebastian Lelio)
Paulina Garcia’ya Berlin’de en iyi kadın oyuncu ödülü getiren ‘Gloria’, ileri yaşta bir kadın olmanın özgür ruhu dışlamadığını gösteriyor. Şili’nin en iyi yabancı film Oscar adayına ilgi farz.
Sen Şarkılarını Söyle
(Joel Coen&Ethan Coen)
Coen’lerin yeni başyapıtını Türkiye ’yle buluşturmak da Filmekimi’ne nasip oldu. 1960’lar New York folk müzik ortamından bir ‘başarısızlık’ (Coen farkı!) öyküsü anlatan yapım, biraderlerin Amerikan popüler kültür tarihine muhabbetini bilenlerin şimdiden hayallerini süslüyor.
Gerçeğin Dansı
(Alejandro Jodorowsky)
Kült sinemacı Jodorowsky, sinemasının Rönesans’ı olarak tanımladığı ‘Gerçeğin Dansı’nda kişisel hayatına ayna tutuyor. ‘Aykırı’ yönetmen, 23 yılın ardından yapsa yapsa böyle bir dönüş yapabilirdi dedirtecek cinsten bir yapım.
Büyülü Tarla (Ben Weathley)
17. yüzyıl İngilteresi’nde iç savaşla halüsinojenler bir araya gelir mi? Ben Wheatley evreninde cevap evet.
Son Şans (Ari Folman)
Stanislaw Lem’in ‘Gelecekbilim Kongresi’nin serbest bir uyarlaması... ‘Beşir’le Vals’ten tanıdık Ari Folman’ın filminde Robin Wright Penn kendisini oynuyor.
Benim Babam Benim Oğlum
(Hirokazu Kore-eda)
Altı yıl sonra oğullarının gerçek oğulları olmadığını öğrenen iki aile hakkındaki film, Cannes’dan büyük jüri ödülü sahibi.
Geçmiş (Asghar Farhadi)‘Bir Ayrılık’ın yaratıcısı yönetmen Asghar Farhadi’nin son filmi de yine buruk bir aile dramı.
Sadece Âşıklar Hayatta Kalır
(Jim Jarmusch)

Jim Jarmusch dört senenin ardından bir Adem ve Havva hikâyesi anlatıyor. Ancak söz konusu Jarmusch olduğu için bu Adem ve Havva hikâyesinin kahramanları vampirler!
Döşeğimde Ölürken (James Franco)
James Franco iddialı... Uyarlanması imkânsız denen William Faulkner romanı ‘Döşeğimde Ölürken’i hem beyazperdeye getiriyor hem de oynuyor.