Ellsworth Gölü'nün gizemi çözülüyor

Ellsworth Gölü'nün gizemi çözülüyor
Ellsworth Gölü'nün gizemi çözülüyor
Antarktika'da 500 bin yıl boyunca buz tabakasının altında gizli kalan Ellsworth Gölü'nde yaşam olup olmadığını belirlemek için sondaj çalışmaları başladı

BBC 'nin haberine göre, 12 İngiliz bilim insanı ve mühendis, yüksek basınçlı hortum ve 90 derecede ısıtılmış sterilize su kullanarak yaklaşık 3 kilometre kalınlığındaki buz tabakasını delecek.

5 gün sürmesi beklenen sondaj işleminin ardından gölden alınacak su örneği, yaşam barındırıp barındırmadığının belirlenmesi için analiz edilecek.

Deniz seviyesinin 3,2 kilometre altında bulunan Ellsworth Gölü, Antarktika'daki yaklaşık 400 bilinen buzulaltı gölünden biri. Dış dünyadan 500 bin yıl boyunca ayrı kalan gölün mikrobik yaşam biçimlerini içerdiği düşünülüyor.

Ekibin lideri Prof. Martin Siegert, olası mikrobik yaşam biçimlerine zarar vermemek için her şeyin son derece temiz koşullarda yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Prof. Siegert, "Yüksek basınç ve zifiri karanlık gibi olağanüstü bir ortamda yaşam izine rastlanması, Jüpiter'in ayı Europa gibi diğer dünyalarda da yaşam olasılığını gündeme getirecek" dedi.

Europa'da buz katmanlarının altında okyanus olduğu belirlenmişti.
Prof. Siegert, "Eğer Europa'da yaşam varsa, Ellsworth Gölü'ndeki ile aynı olması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Göldeki olası yaşam biçimlerinin, biyolojik süreçler için gün ışığı yerine farklı kimyasal süreçleri kullandığı sanılıyor.

Ekibin, Ellsworth Gölü ile ilgili analiz sonuçlarını gelecek hafta açıklaması bekleniyor.


  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Hortum

  ,

  Yaşam

  ,

  Bilim

  ,

  kimyasal

  ,

  Karanlık

  ,

  derece