Eluana 'ölüm hakkını' kullandı

Eluana 'ölüm hakkını' kullandı
Eluana 'ölüm hakkını' kullandı

Englaro, 17 yıl önceki trafik kazasından beri komadaydı. FOTOĞRAF:AP

İtalya'da 17 yıldır komada olan ve ötenazi hakkı mücadelesinin sembolü Eluana Englaro suni beslenmenin kesilmesinden dört gün sonra dün akşam öldü. Berlusconi, 'Englaro'yu kurtaramadık' dedi

ROMA - İtalya’da 17 yıldır komada olan ve ötanazi hakkı mücadelesinin simgesi haline gelen 38 yaşındaki Eluana Englaro dün akşam öldü. İtalya’nın kuzeyindeki Udine kentinde bir klinikte bulunan Englaro’nu ölümünü babası Beppino Englaro “Evet kendisi bizden ayrıldı” diyerek doğruladı. Acılı baba ekledi “Fakat başka bir şey söylemek istemiyorum. Sadece yalnız kalmak istiyorum.”
Englaro’nun geçmişte komada bir yakınını görünce “Benim başıma gelse fişimi çekin” dediğini belirterek kızının vasiyetini yerine getirdiğini söyleyen baba, genç kadının suni beslenmesine son verilmesi yoluyla ölüm hakkını 10 yıllık mücadele sonucunda Yargıtay kararıyla elde etmişti. Tartışmalar eşliğinde doktorları genç kadının suni beslenmesine geçen cuma son vermişti. 

Vatikan: Tanrı sorumluları affetsin
Ancak Vatikan’ın desteğini alan Başbakan Silvio Berlusconi olayı ‘siyasileştirip’ ‘suni beslenmenin kesilmesi yoluyla ölümü’ yasaklayan olağanüstü kararname çıkartmaya kalkışmıştı. Solcu Cumhurbaşkanı Georgio Napolitano ise bu kararnameyi imzalamayı reddetmişti. Bunun üzerine Berlusconi bir yasa tasarısı sundu. Dün Senato ‘suni beslenmenin durdurulmasına izin vermeyen’ tasarıyı ele alırken ölüm haberi geldi. Parlamenterler bir dakikalık saygı duruşu yaparken, tasarının yasalaştırılması kararlılığını dile getirdi. Berlusconi ise, “Eluana’yı ölümden koruma imkânı olmadı” demekle yetindi. Olayın gerçekleştiği La Quite Kliniği önünde hatırı sayılır kalabalık toplanırken, kimileri ‘Katiller’ diye bağırdı. Olayı ‘cinayet’ diye nitelemiş Vatikan ise ‘Tanrı’nın genç kadının ölümünden sorumlu olanları affetmesini’ diledi.
Milano’da 1972’de doğan Englaro 20 yaşında bir trafik kazası sonucu komaya girmişti. Eluana 17 yıldır Lecco’daki Beato Luigi Talamone Terapi Merkezi’nde yaşam destek ünitesine bağlıydı. İtalya’da ötenazi yasal olmadığından baba Englaro, büyük bir mücadeleye girişti. Ve Yargıtay 2007’de bitkisel hayat söz konusu ise ve kişinin bu sonucu tercih edeceği ispatlanabilirse suni beslenmeye son verilebileceği kararının yolunu açtı. (Dış Haberler)