Elveda meyhaneci! Kerem Güney'i kaybettik

Elveda meyhaneci! Kerem Güney'i kaybettik
Elveda meyhaneci! Kerem Güney'i kaybettik
Aldırma Gönül, Elveda Meyhaneci, Yarım Kalan Aşk gibi unutulmaz şarkıların bestecisi Kerem Güney, kalp yetmezliği nedeniyle Bodrum'da hayatını kaybetti.İlk plağını 1970 yılında çıkaran Güney'in cenazesi yarın Bodrum'da toprağa verilecek

Güney için sanatçıların görüşleri şöyle:

Naim Dilmener : 'Elveda Meyhaneci' gibi, sonradan arabeskin baş yapıtlarından olacak bir şarkı ile ünlendiğinden, bir zaman sonra dört bir yanı saracak 'Aldırma Gönül'ü çıkarttığında çoğu insanın burun bükmesine sebep olmuştu. “O şarkıyı yapan biri şimdi bunu nasıl yapabilir?” diyordu herkes. Pek kimseler bilmezdi (hâlâ da pek bilinmez) ama 60’ların başlarında, 'Bunaltı' adlı bir dergi çıkarmış ve 'Asi gençlik lideri ve fikirsel öncü gençliğinin sesi' olarak ün yapmış biriydi o. Ama Kerem Güney ismiyle değil asıl ismiyle: Yavuz Örten. İşte öyle biri 'Aldırma Gönül'ü de yapabilirdi pekala, 'Kıymayın Efendiler'i de. Arabesk ya da pop-arabesk yaparak kazandığı paraları hep, daha iyi yarınlara kılavuz teşkil edecek şarkıların yapılmasında/yayımlanmasında kullandı.Günümüzde emsalinin bulunması zaten çok zor; ama o zamanlar dahi bulmak, kolay değildi. Mekanı gökyüzünün en manzaralı köşesi olsun.


Edip Akbayram: Dostluğumuz ta 1978’de ‘Aldırma Gönül’ü verdiğinde başlamıştı. Ölümünü duyunca şoke oldum, çok üzüldüm. Bodrum ’da yaşıyor, uzun zamandır görüşemedik kendisiyle. İyi bir dosttu, iyi bir müzisyendi. Işıklar içinde yatsın, müzik camiasının, sevenlerinin başı sağ olsun.

 


  ETİKETLER:

  Bodrum

  ,

  NAİM DİLMENER

  ,

  Müzik

  ,

  zaman