Emek inşaatında yangın Halep Pasajı'nda korku!

Emek inşaatında yangın Halep Pasajı'nda korku!
Emek inşaatında yangın Halep Pasajı'nda korku!
Emek Sineması'nın hafriyat alanında yangın çıktı. Dört araçla müdahale eden Beyoğlu Belediyesi "İzmaritten duman çıktı, yangın yok" diyor. Halep Pasajı'nda ise yıkım nedeniyle çatlaklar oluştu.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Protestolara rağmen yıkımı devam eden Emek Sineması’nın inşaat alanında pazartesi gecesi yangın çıktı. Saat 1 civarında Halep Pasajı’nın önüne dört itfaiye aracı geldi ve pasajın içinden hortumlarla yangına müdahale etti. İtfaiye yetkilileri yangın söndürme çalışmaları sırasında vatandaşlara ‘Emek Sineması’nın altındaki molozların yandığını’ söyledi.
Yangın haberi sosyal medyada geniş yankı uyandırırken İBB ve projeyi yürüten Kamer İnşaat resmi bir açıklama yapmadı. Beyoğlu Belediyesi’nin basın yetkilisi ise firma yetkililerinden aldığı bilgiyi aktararak ”Yangın yok. İnşaat alanına bir izmarit düşmüş, hafriyattan duman çıkınca hassasiyet gösterilerek itfaiye çağrılmış” diye konuştu.
Öte yandan Emek Sineması ve Serkildoryan binasında devam eden yıkım çalışmaları Halep Pasajı esnafını da zor durumda bıraktı. 1885’te yapılan pasajın kiracıları, bir haftadır 7-8 şiddetinde deprem oluyormuşçasına sarsıldıklarını, müşterilerle birlikte panik içinde dışarı kaçtıklarını anlatarak duvarlarda ve yerlerde oluşan çatlakları gösteriyor. Esnafın endişesi, pasajın sonunun Demirören inşaatı sırasında ağır hasar gören Ağa Camii gibi olması... Pasajda Emek Sineması’na bitişik iki dükkânın işletmecisi, sinemanın duvarının pazartesi günü yıkıldığını ve dükkânlarına suntadan bir perde yapmaktan başka çare bulamadıklarını anlatıyor. Pasajda 1.5 ay önce hediyelik eşya dükkânı açan kiracı Mustafa Aydemir de sunta perde çözümüne başvuranlardan. Aydemir, “Burası her an göçebilir, ha yıkıldı ha yıkılacak diye bekliyoruz. Dün her yer toz duman içindeydi” diyor.
Gümüş takı dükkânı işleten Çelik Akdemir ise duvardaki çatlakları göstererek, “Sarsıntı başlayınca müşterilerle birlikte dışarı kaçıyoruz. Dün duvara asılı vergi levhaları, takıları astığımız panolar bir anda aşağıya indi. Kafamıza duvar parçaları dökülüyor, duvarın arkasından ‘Durun’ diye bağırıp sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İnşaattan yetkililer ‘Korkmayın bir şey olmaz, sallanmanız çok doğal. Sıvanızı biz yaparız’ dedi. Belediye çarşamba tespite gelecekmiş. Bari inşaatı müşterilerin olmadığı akşam saatlerinde yapsınlar, makineyle değil balyozla yıksınlar’’ diye konuştu.
Pasajın en alt katındaki Beyoğlu Sineması’ndan bir yetkili ise “Biz Rüya Sineması’nın bitişiğindeyiz. Geçen hafta yıkımdan rahatsız olunca şantiye şefini çağırdık, film başlamadan sinemayı yıkıp sonra ön tarafa geçmeleri için ikna ettik. Üç gün önce Emek’e girdiğimde tavanı kesip ambalajlıyorlardı, koltuklar hâlâ yerindeydi. Rüya Sineması komple yıkılmıştı’’ diye konuştu.
Esnaf belediyenin gereken özeni göstermediğinden şikâyetçi.