Emek Sineması eylemi davasında ilk duruşma

Emek Sineması eylemi davasında ilk duruşma
Emek Sineması eylemi davasında ilk duruşma
7 Nisan'da Emek Sineması için eylem yaptıktan sonra gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 4 kişinin yargılanmasına başlandı. Duruşma öncesi yönetmenler, oyuncular ve sinema yazarları basın açıklaması yaptı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Emek Sineması’nın yıkımını protesto ettikleri gerekçesiyle 7 Nisan’da yapılan eylemde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 4 kişinin yargılanacağı davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşma öncesi "Emek Bizim İnisiyatifi" üyeleri Çağlayan’da basın açıklaması yaptı. Oyuncu Tülin Özen, yaptığı açıklamada gösteri ve yürüyüş yaparak hakkını arayan ve 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan arkadaşlarıyla aynı suçu paylaştıkları için Çağlayan’da olduklarını ifade etti.

7 Nisan 2013 günü Emek Sineması ’nın yıkımı protestosu esnasında orantısız güce maruz kalan ve biri SİYAD üyesi Berke Göl olmak üzere 4 kişi hakkında açılan ceza davasının ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya haklarında 6 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanıklar Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Mehmet Berke Göl katıldı.

Duruşmada sanıkların kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi. Sanıklardan Mehmet Berke Göl, mahkeme huzurunda 7 Nisan günü İstanbul Film Festivali'nin kutlandığı bir gün olduğunu belirterek, Festival'de jüri üyesi olduğunu ve o sebeple İstiklal'de bulunduğunu ifade etti. Göl, savunmasına şöyle devam etti:
"Emek Sineması'nın yıkılışı uzun zamandan beri gündemde idi. Biz sinemaseverler ve sanatçılar olarak yıkılmasını istemiyorduk. Bu amaçla o gün tamamen barışçıl amaçlar ile bir yürüyüş tertip edilmişti. Ancak emniyet birimleri sokağın başını kapattığı için içeriye giremedik. Ben arka tarafta olduğum için içeriye giremedim ve neler konuşulduğunu duymadım. Kimseye mukavemet etmedim, taş sopa kullanmadım. Olay yeri kalabalık olduğu için polisin anonsunu da duymadım."

Sanık Hazar Berk Büyüktunca, yıkım kararını protesto etmek amacında olduğunu, şiddet kullanmadığını ancak polis şiddetine uğradığını savunmasında beyan etti. Sanıklardan Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka da savunmalarında sadece protestoya katıldıklarını ifade etti. Mahkeme sanıklara ve sanık avukatlarına yazılı savunmalarını mahkemeye sunabilmeleri için süre vererek duruşmayı 24 Ekim 2013 tarihine erteledi.


“HEPİMİZ SUÇLUYUZ”


Emek Bizim İnisiyatifi adına basın açıklamasını Oyuncu Tülin Özen yaptı. Özen yaptığı açıklamada Emek Sineması için verdikleri mücadelenin 2009’dan beri devam ettiğini belirterek, “Kamuya ait olan Emek Sineması’na sahip çıkarak sadece bir kültür varlığına ve hafızasına değil, aynı zamanda kentin müşterek alanlarına ve bu alanlar üzerindeki söz hakkımıza sahip çıkıyoruz” dedi. Özen, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sermayeyle el ele veren iktidar, sesimizi kısmak, kent hakkımızı elimizden almak için 4 yıl süresince çok uğraştı. 7 Nisan’da yapılan Emek Sineması eyleminde devletin kolluk güçlerinin, sinemasına sahip çıkan insanlara karşı nasıl sermayeyi koruduğunu hep beraber gördük. Hem hukuka aykırı hem de insanların nezdinde gayrimeşru olan bir yapıya ‘zarar gelmesin’ diye, Yeşilçam Sokağı hukuksuz bir şekilde bizlere kapatıldı, biber gazı ve tazyikli suyla şiddet uygulanmak suretiyle anayasal hakkımız gasp edildi. Bununla da yetinilmedi, göstericilerden dördü gelişigüzel gözaltına alındı. Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Mehmet Ferit Aka ve Özgür İpek hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten altı yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Dört yıl boyunca sinemasına sahip çıkan; gösteri ve yürüyüş yaparak hakkını arama ‘suç’unu bu dört arkadaşımızla paylaşan herkes bugün burada. Adalet yerini bulduğunda hep birlikte beraat edeceğiz.
Bu daha başlangıç, mücadeleye devam! Emek Bizim İstanbul Bizim!”

ARKEOLOGLAR AÇIKLAMA YAPTIArkeologlar Derneği İstanbul şubesi ise Arkeoloji öğrencisi Hazar Berk Büyüktunca’nın eğitim gördüğü bilimsel alandan kaynaklı sorumluluklardan biri olarak bir kültür varlığının savunulması için mücadele ederken başına gelenlerden dolayı yargılanmasını kınadı. Derneğin açıklaması şöyle:

"7 Nisan’da kentimizin önemli bir kültürel ve kamusal varlığı olan Emek Sineması’nın yıkımının durdurulması için düzenlenen eylemde gözaltına alınan Berke Göl, Mehmet Ferit Aka, Özgür İpek ve arkeoloji öğrencisi Hazar Berk Büyüktunca hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Duruşması 12 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan davada Arkeoloji öğrencisi Hazar Berk Büyüktunca’nın eğitim gördüğü bilimsel alandan kaynaklı sorumluluklardan biri olarak bir kültür varlığının savunulması için mücadele ederken başına gelenlerden dolayı yargılanmasının son derece talihsiz bir durum olduğunu belirtmek isteriz. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi olarak arkeoloji öğrencisi Hazar Berk Büyüktunca ve bu davada yargılanan tüm arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek ister, değerli üyelerimizin bilgisine sunarız."