Emek Sineması'nı kaybettik!

Emek Sineması'nı kaybettik!
Emek Sineması'nı kaybettik!
Beyoğlu Belediyesi ruhsatı verdi, 'Grand Pera' projesini mimarı Fatih Kesgün '48 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz' dedi. Projeye göre Emek Sineması yıkılarak yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki binanın en üst katına taşınacak. Serkildoryan ise restore edilecek
Haber: ELİF İNCE / Arşivi
MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Emek Sineması’nın da içinde yer aldığı Serkildoryan Kompleksi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan cephesinde dün akşam inşaat iskeleleri kuruldu. Radikal’e konuşan Beyoğlu Belediyesi yetkilisi, projeye başlanması için gerekli ruhsatı verdiklerini ve artık inşaatın önünde yasal bir engel bulunmadığını belirtti.

Projenin mimarı Fatih Kesgün, Serkildoryan’ın restorasyonu ile Emek Sineması’nın yerine yapılacak inşaatın aynı zamanda başlayacağını belirterek “İnşaatı 48 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. SGK'yla imzalanan kira sözleşmesi gereği, Serkildoryan kompleksi artık tam 25 yıllığına Kamer İnşaat’ın tasarrufunda.GRAND PERA'DA NE OLACAK?

 


Beyoğlu Belediyesi, burayı 2006’da 5366 sayılı yasaya göre ‘Yenileme Alanı’ ilan ederek projenin önünü açmıştı. Kamer İnşaat’ın ‘Grand Pera’ projesi kapsamında, birinci sınıf tescilli eser olan, 1883’de yapılmış Serkildoryan binası aslına uygun restore edilecek. Serkildoryan'ın arkasında yer alan Emek, İpek ve Rüya sinemaları ise yıkılarak yerlerine 30 metre - yani 10 katlı bir apartmana denk - yükseklikte modern bir bina yapılacak. Bu binanın ilk iki katında dükkân, lokanta ve kafeler olacak. Üstteki iki katta ise 10 sinema salonu, Yeşilçam yıldızlarının balmumu versiyonlarının sergileneceği Madam Tusseaud’s ve bir de ‘sinema müzesi’… En üst katta da ‘Emek Sineması’ olacak. Kamer İnşaat’ın ortağı Levent Eyüpoğlu ve Mimar Fatih Kesgün, bunun için ‘evrensel koruma yöntemlerinden’ moving tekniğinin kullanılacağını, Emek'in tavan ve duvar bezemelerinin hidrolik bir asansörlerle, en üst kata taşınacağını söylüyorlar. Grand Pera’nın toplam bütçesi yaklaşık 30 milyon euro.


'HERKES BUGÜNLERİ UNUTACAK'
Daha önce Radikal’e verdiği röportajda Levent Eyüpoğlu, “Protestolar devam ediyor, kamu vicdanı rahat mı?” sorumuza “Protesto edenler varsa etmeyen de var. Ben protesto etmeyenler adına düşünüyorum kamu vicdanını. Hukuka aykırı bir şey yapmıyoruz. Herkes ‘Beyoğlu’nda sinema ölüyor, bütün salonlar kapanıyor’ diyor. Bir şirket çıkmış, Emek Sineması’nı aynı şekilde koruyarak, sinemayı yaşatabilmek için 12 salonlu bir proje yapıyor. Ona ‘Helal olsun’ demek lazım. Sinemaları koymayarak daha kârlı yapabilirdik bu projeyi. Bu sinemalar bize çok büyük bir gelir getirecek yerler değil. Biz maksimum koruma içgüdüsüyle projeyi güzel bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Bitince herkes bu günleri unutacak, ‘Ne kadar güzel bir proje olmuş’ deyip onun keyfini çıkaracak. Bitene kadar gerilimler olacaktır” diye cevap vermişti.

 

BAKAN'A GÖRE KORUNUYORKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Serkildoryan Kompleksi’nin restore çalışmaları sırasında, kompleksin içinde yer alan Emek Sineması’nın yıkılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Çelik, şunları söyledi: “Herhangi bir şekilde sinemanın yıkılması, yok edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Yeni düzenlemeye göre daha yukarı katlara taşınıyor. Orjinali korunuyor ve restore ediliyor. Aynı işlevi sürdürmesi için daha da güçlendiriliyor içindeki donanım. Bu konuda hassasiyet gösteren vatandaşlarımızı ve aydınlarımızı takdirle karşılıyorum. Ancak sinemayı yıkma, yok etme gibi bir şey yok. Başka sinema salonlarının yapılmasından da söz ediliyor. Dünyada çeşitli koruma şekilleri var. Bazen yerinde, bazen taşıyarak koruyorsunuz. Orjinal askı sistemiyle yukarı kaldırılarak korunuyor, yaşatılacak. Bu yüzden Emek Sineması yıkılıyor, yok ediliyor tabirlerini doğru bulmuyorum.”