Emek'in yerinde Madame Tussauds müzesi

Emek'in yerinde Madame Tussauds müzesi
Emek'in yerinde Madame Tussauds müzesi
Yıkılan tarihi Emek Sineması'nın yerine yapılan Grand Pera adlı komplekste ünlü Madame Tussauds balmumu heykeller müzesinin açılacağı resmen duyuruldu. Tarihi Serkildoryan binasını da içine alan Grand Pera'nın Mart 2016'da açılması bekleniyor.

Sinemaseverlerin tüm itirazlarına ve mahkeme kararlarına rağmen yıkılan tarihi Emek Sineması’nın yerine yapılan ve İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Serkildoryan (Cercle d’Orient) binasını da içine alan Grand Pera adlı komplekste ünlü Madame Tussauds balmumu heykeller müzesinin açılacağı resmen duyuruldu. 2016 yılı mart ayında açılması beklenen dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’nun Grand Pera’daki mekanında Türkiye ve dünyadan, sanat, spor, siyaset, bilim gibi alanlarda önemli başarılara imza atmış figürlerin balmumu heykelleri sergilenecek. Yaklaşık 2.000 m2’lik alana yayılacak müzenin yılda 2 milyon ziyaretçi çekmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Grand Pera projesi genel müdür yardımcısı İhsan Salar, “Merlin Entertainments ile imzaladığımız Madame Tussauds sözleşmesi, uzun zamandır hassasiyetle üzerinde çalıştığımız Grand Pera’nın bölgeye getireceği yenilik ve canlılığı kanıtlıyor” dedi.

Kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin hizmetine sunulan yeni nesil bir yaşam merkezi olacağı belirtilen Grand Pera’da Madame Tussauds Müzesi’nin yanı sıra tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması ile toplam 800 kişilik 8 yeni sinema salonu, 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu ve gösteri merkezi yer alacak.

Emek Sineması için çok önemli karar

Cem Erciyes yazdı. "Bir sinemayı kurtarmak"

Emek eylemlerinden kimler geçmedi ki!

Kutsal mekânımızı kaybettik

Emek Sineması için ne yapmalı?

Cem Erciyes yazdı. "Bilirkişi raporu bile Emek'i kurtaramadı"

Mahkeme; 'Emek sineması kültürel mirastır'

Dorsay'dan Emek resti

Emek'te Dorsay'a saldırı