Emek'te Dorsay'a saldırı

Emek'te Dorsay'a saldırı
Emek'te Dorsay'a saldırı

Atilla Dorsay, geçen pazar günü Emek Sineması önünde yapılan eylemde "Bu yıkım akla ve vicdana sığmaz" demişti.

Emek Sineması'nın inşaatının açık kapısından içeri girmek isteyen sinema yazarı Atilla Dorsay, oradaki bir görevli tarafından tartaklandı. Dorsay, "Emek tam bir harabe haline gelmiş" dedi.

Türkiye ’nin 1920’lerden kalma tek tarihi sineması olan Emek Sineması’nda süren yıkım çalışmaları sırasında bugün bir skandal yaşandı. Türkiye’nin en ünlü sinema yazarı Atilla Dorsay, Emek’in son halini görmek için inşaata gitiğini ve görevlilerin boğazına sarılıp kendisini yaka paça dışarı attıklarını söyledi.

Olay, 5 Nisan Cuma günü saat 15.00 sıralarında yaşandı. Dorsay, olayı şöyle anlattı: “ İstanbul Film Festivali kapsamında 13.00 seansında Atlas’ta gösterilen filmden çıktıktan sonra Emek Sineması’nın son halini görmek istedim ve tek başına oraya gittim. Emek’in kapısında yıkıntılar vardı. Eski Komedi Tiyatrosu tarafındaki kapının açık olduğunu gördüm ve içeriye girdim. Arkamdan bazı adamlar geldi. Seslendiler, dışarı çıkarmaya çalıştılar. Sinemanın durumunu görmek için durmadım, gidebildiğim kadar gittim. Gördüğüm şey şu, Emek tam bir harabe haline gelmiş. Sadece koltuklar değil her şey yıkıntıydı. İçlerinden iri yarı sakallı bir adam boğazıma sarıldı, itip kalkmaya başladı. Bari bir de yumruk at, tokat at dedim. Herhalde o sırada içlerinden biri beni tanımış olacak ki, durdu. Ama değişen bir şey olmadı, beni yaka paça dışarı attılar.”

Üç yıl önce açıklandığı dönemden beri sinemaseverlerin, İstanbulluların ve sinema dünyasının şiddetli tepkisiyle karşılanan, onlarca protestoyla karşı çıkılan projede, tarihi Emek Sineması, yerine bir alışveriş merkezi yapılmak için yıkılacak. Kamuya, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait bina, özel inşaat firması Kamer İnşaat tarafından hazırlanan ve uygulanan bir projeyle yıkılıyor. Projeye şiddetle karşı çıkan isimlerin başında duayen sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay geliyordu. Geçtiğimiz hafta Pazar günü yapılan protestoda bir grup sinemaseverler Emek Sineması’nın içine girip, sinemanın harap halini belgelemiş ve İstanbul Film Festivali’nin simgesel bir açılışını eski festival sarayı Emek Sineması’nda yapmıştı. Geçtiğimiz yıl yapılan basın turunda, Kamer İnşaat yetkilileri, inşaatın her aşamasında basın mensuplarının çalışmalarını görebileceklerini belirtmişti.