'Emek'teki yıkım, Halep'i de sarsıyor

'Emek'teki yıkım, Halep'i de sarsıyor
'Emek'teki yıkım, Halep'i de sarsıyor
Yıkımı büyük protestolara neden olan tarihi Emek Sineması'nın hafriyat alanında dün gece çıkan yangın çevredeki esnafı tedirgin etti. Yıkım nedeniyle dükkanlarında hasar oluştuğunu söyleyen Halep Pasajı esnafı ise yıkımın balyoz yerine iş makinesiyle yapılmasına tepkili.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Yıkımı büyük protestolara neden olan tarihi Emek Sineması’nın hafriyat alanında dün gece çıkan yangın çevredeki esnafı tedirgin etti.

Emek Sineması'nın da bulunduğu Serkildoryan Han’ın molozlarının bulunduğu yerdeki yangın kısa süre içinde kontrol altına alındı. İtfaiye İstiklal Caddesi'ndeki Halep Pasajı'nın önünden yangına müdahale etti.

Halep Pasajı’nda dükkanı bulunan esnafın, Emek Sineması’nın da bulunduğu binanın yıkımına ilişkin tepkileri ise sürüyor. Her gün “7 şiddetinde deprem oluyormuşçasına sarsıldıklarını” söyleyen Halep esnafı, yıkımın balyozla yapılması taleplerine rağmen makinelerinin kullanılmaya devam ettiğini ve sarsıntıların da bundan kaynaklandığını belirtiyor. Pek çok dükkanda çatlaklar ve kısmi duvar yıkıntılarının olduğu dikkat çekiyor. 

Konuyla ilgili Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını ve yıkımın kendilerine hasar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi için tedbir alınmasını istediklerini belirten esnaf her iki belediyeden de yeterli ilgi göremediklerini belirtiyor.

Pasajda Emek Sineması'na bitişik iki dükkanın işletmecisi, sinemanın duvarının pazartesi günü yıkıldığını ve dükkanlarına suntadan bir perde yapmaktan başka çare bulamadıklarını anlatıyor. Sunta perde de dün yıkım sırasında yer yer çatlamış, içeri hafriyat dökülmüş.

Pasajda 1.5 ay önce hediyelik eşya dükkanı açan kiracı Mustafa Aydemir de sunta perde çözümüne başvuranlardan. Aydemir, 'Burası her an göçebilir, ha yıkıldı ha yıkılacak diye bekliyoruz. Dün her yer toz duman içindeydi. Böyle olacağını bilsem dükkanı tutmazdım, müşteri geldiği gibi kaçıyor'' diyor.

Takı dükkanı işleten Çelik Akdemir de duvardaki çatlakları göstererek, ''Sarsıntı başlayınca müşterilerle birlikte dışarı kaçıyoruz. Dün duvara asılı vergi levhaları, takıları astığımız panolar bir anda aşağıya indi. Kafamıza duvar parçaları dökülüyor, duvarın arkasından 'Durun' diye bağırıp sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İnşaattan yetkililer önce gelip 'Korkmayın bir şey olmaz, sallanmanız çok doğal. Sıvanızı biz yaparız' dedi. Sonra bir başka yetkili gelip 'Bunların olmaması gerekirdi, müdürüme ileteceğim' dedi. Belediye yarın gelip tespit yapacakmış, bari inşaatı müşterilerin olmadığı akşam saatlerinde yapsınlar, makinayla değil balyozla yıksınlar'' diye konuştu.

Çocuk kıyafetleri satan bir dükkanın kiracıları da yerlerde oluşan çatlakları gösteriyor, 'Akşam yangın var sabah yıkım. Belediyeye defalarca şikayet ettik ama kimse gelip bakmıyor. Herkes can güvenliğinden endişe ediyor'' diyor.

Pasajın en alt katındaki Beyoğlu Sineması'ndan yetkililer de 'Biz Rüya Sineması'nın bitişiğindeyiz. Geçen hafta yıkımdan rahatsız olunca şantiye şefini çağırdık, film başlamadan sinemayı yıkıp sonra ön tarafa geçmeleri için ikna ettik. Üç gün önce Emek'e girdiğimde tavanı kesip ambalajlıyorlardı, koltuklar hala yerindeysi. Rüya sinemasıysa komple yıkılmıştı'' diye konuştu.

Pasajın kiracıları, Demirören inşaat sırasında Ağa Camii'ye verilen hasarın burada da meydana geleceğinden endişeli. Yıkım şimdilik pasajın zemin seviyesinde fakat yer altına indikçe ne olacağı belirsiz.

Beyoğlu Belediyesi'nden ise yangına ve sinemadaki hasara dair bir bilgi alınamadı.