Emma Watson'dan modacılara 'cinsiyetçilik' sorgusu

Emma Watson'dan modacılara 'cinsiyetçilik' sorgusu
Emma Watson'dan modacılara 'cinsiyetçilik' sorgusu
Birleşmiş Milletler'in iyi niyet elçisi, oyuncu Emma Watson kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarına bir yenisini ekledi. Watson, moda dergisi Vogue için ünlü modacılarla röportaj yaparak, sektördeki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti.

RADİKAL - Moda dergisi Vouge için çekilen bir videoda İngiliz oyuncu Emma Watson aralarında Jonathan Saunders, Erdem Moralıoğlu, Bella Freud ve Stella McCartney’nin olduğu ünlü modacılarla röportaj yaptı. Watson ve modacılar, sektörün kadınlara çok odaklanması ve yansıttığı gerçek dışı vücut ve güzellik standartları üzerine konuşuyor. Watson, geçen eylül ayında Birleşmiş Milletler 'le cinsiyet eşitliği üzerine başlattığı ‘He For She’ kampanyasından sonra özellikle moda dünyasında da bu konunun konuşulmasını istediğini söylüyor.

Watson’ın, moda dünyasının arka planında yaşanan eşitsizliğe dikkat çekmesiyle kadın modacılar maaş eşitsizliklerini kadınlar ve erkeklerin eşit doğum izni alamayışını dile getiriyor. Stella McCartney ise “Her yaştan, her bedenden ve milletten kadınlara daha iyi bir mesaj vermemiz gerekiyor. Kadınları oldukları gibi daha rahat hissetmelerini sağlamalıyız” diyor.

Moda dünyasında cinsiyet eşitliği için ne hayal ettikleri sorulduğunda ise Türk-İngiliz modacı Erdem Moralıoğlu “Dünyanın, cinsiyetinizin herhangi bir şekilde sizi kısıtlamayacağı bir yere dönüştüğünü düşünmek istiyorum” cevabını veriyor. Watson da kadınların ve erkeklerin daha çeşitli yansıtıldığı ve bunun onları güçlendirdiği bir temsil görmek istediğini ekliyor. (The Independent)