Emziren ilk baba olacak!

Emziren ilk baba olacak!
Emziren ilk baba olacak!

26 yaşındaki Bengtsson, ?Eğer işe yarar ve besin değeri yüksek süt gelmeye başlarsa bu gerçek bir buluş olacak? diyor.

STOCKHOLM - 26 yaşındaki İsveçli baba Ragnar Bengtsson, gelecekte çocuklarını emzirmesini sağlayabilecek bir deney kapsamında memelerini süt üretmesi için bir pompayla uyarmaya başladı. ‘Emzirme’ çabaları Swedish TV8 için kayda alınan Bengtsson ayrıca ‘Süt Adam’ adlı bir blog tutuyor. Genç baba aralık başına kadar her gün üç saat arayla memelerini sağacak. Üniversitede ekonomi okuyan Bengtsson, kimi zaman süt alma denemelerini insanların önünde, derslerde yapmak zorunda kalacak. Ama bu durumdan rahatsız değil, “Eğer insanlar rahatsız olacaksa da bu onların problemi” diyor.
Erkeklerin süt salgılaması hormon tedavilerinin yan etkilerinden biri olabilir ancak Bengtsson sürece kimyasal müdahalede bulunmamaya kararlı.
Çoğu insan iki yaşında bir oğlu olan Bengtsson’ın deneyine tepkiyle yaklaşıyor ancak Karolinska Enstitüsü’nden endokrinolog Prof. Sigbritt Werner, üç-dört ay sonra bir-iki damla süt gelebileceğini söylüyor: “Kadınlar östrojen dolu dokuz aylık gebelik döneminden sonra emzirebilir hale geliyor, yani bu zaman alan bir şey. Ama Bengtsson düzenli çalışırsa memesinin altında bir doku tabakası fark edecek. Ve emzirmeye sebep olmaya yetecek kadar prolaktin hormonu üretmesi mümkün olabilir” diyor. (Yaşam Servisi)