En büyük hırsızlık

ABD tarihinin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığı: Halen başka bir 'sızma' suçuyla hapis yatan adam 13 milyon banka ve kredi kartına ait bilgileri çaldı

WASHINGTON - ABD’de savcılar, Albert Gonzales adlı bir kişiyi, ülke tarihinin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığına imza atmakla suçladı. Gonzales, iki Rus vatandaşının da yardımıyla, 130 milyon kredi kartı ve banka kartına ilişkin bilgileri çalmakla itham ediliyor. 28 yaşındaki Gonzales, ülkenin en büyük mağaza ve süpermarket zincirlerinin bilgisayarlarına girmiş. Şirketler arasında ünlü süpermarket zincirleri 7-Eleven ve Hannaford Brothers da var.
Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre sanıklar, şirketlerin bilgisayarlarına sızmak için son derece gelişmiş bir bilgisayar yazılımı kullandı. Böylece şirket bilgisayarlarındaki müşteri kayıtlarından 130 milyon kredi kartı ve banka kartının bilgilerine ulaşıldı. Daha sonra bu bilgiler ABD’nin California ve Illinois eyaletleriyle Letonya, Hollanda ve Ukrayna’daki bilgisayarlara aktarıldı.  

Sabıka dosyası kabarık
Sanıklar bu bilgileri satarak büyük gelir elde etmeyi amaçlıyordu. Bu kadar çok sayıda kredi kartı bilgisine sahip olan alıcıların da bunlarla milyonlarca dolarlık alışveriş yapabileceği tahmin ediliyor.
Gonzales suçlu bulunması halinde dijital dolandırıcılık suçundan 20, komplo suçundan da beş yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Sanığa hapis cezasının yanı sıra 500 bin dolar da para cezası verilmesi bekleniyor. Gonzales hakkında geçen yıl 41 milyon kredi kartı bilgisini çaldığı suçlamasıyla dava açılmış, bunun kredi kartı bilgilerini çalmak için bilgisayar ağlarına sızılmasıyla ilgili en büyük dava olduğu belirtilmişti. Gonzales halen, ABD’deki bir restoran zincirinin bilgisayarlarına sızmak suçundan hapis yatıyor. (bbc)