En büyük Manet sergisi Londra'da

En büyük Manet sergisi Londra'da
En büyük Manet sergisi Londra'da

The Guardian yazarı Adrian Searle, Royal Academy’de açılan Edouard Manet sergisini “Olağanüstü” olarak nitelendirip ekliyor: “Manet, sadece hayatı resmetmiyor. Hayatın içerisinden çıkardığı eserleri, bilinmeyen bir sokak şarkıcısına bile bir kimlik kazandırıyor.” Bugüne kadar açılan en kapsamlı Manet sergisi olan ‘Manet: Yaşam Portresi/ Manet: Portraying Life’da çoğu ilk kez görücüye çıkan 50 görkemli tablo yer alıyor ve bunların büyük bir kısmı ünlü ressamın yakın çevresinden insanların portreleri.
Serginin küratörü MaryAnne Stevens, “Bu serginin sürprizlerle dolu olmasını istiyorum. İnsanlar ‘Bu gerçekten Manet’nin resmi mi?’ diye sorsunlar” diyor. 

Planlama süreci altı ay sürdü 
19. yüzyılın önemli ressamlarından Fransız sanatçı Manet sergisinin planlanma süreci altı yıl sürmüş. Sergi, zorlu planlama aşamasının yanı sıra kötü hava şartlarının da kurbanı olmuş. Sao Paolo’da bir müzeden gelmesi gereken resimlerden biri havaalanında mahsur kalmış.
Serginin açılışı öncesi VIP konuklara, sponsorlara ve basına özel gösterimine yetiştirilemeyen ‘Mademoiselle Marie Lefébure’ portresinin boş kalan yerinin altında “Zorlu hava şartları sebebiyle” notu asılmış.
Serginin ilgi çekici tablolarından biri Manet’nin trajik aktör Philibert Rouvière’i Hamlet kostümüyle resmettiği eseri. Washington’dan getirtilen resim, Manet’nin ölümünden sonra arkadaşları tarafından tamamlanmış. Resimdeki kafa ve omuzların Rouviere’e, ellerin Antonin Proust’a, bacakların ise Paul Roudier’e ait olması ilginç birer detay... 2013’ün en önemli sanat olaylarından ‘Manet: Yaşam Portresi’, 14 Nisan’a kadar Londra’da ziyaret edilebilir.