En çok zafiyet Chrome'da var!

En çok zafiyet Chrome'da var!
En çok zafiyet Chrome'da var!
Yazılım güvenliği konusunda yapılan bir araştırmaya göre bilişim güvenliği zafiyetleri geçen yıla oranla yüzde 10 arttı.

Yazılım güvenliği firması Secunia tarafından yayımlanan bir rapor , bilişim güvenliği açısından son derece iç karartıcı tabloyu ortaya koyuyor. Firmaya ait bir programının topladığı verileri inceleyen güvenlik uzmanlarına göre Windows işletim sistemini tehdit eden yazılım zafiyetlerinin sayısı artış gösteriyor.

Microsoft kendi yazılım ve uygulamalarını giderek daha güvenli hale getirirken diğer firmaların Windows için hazırladığı yazılımlardaki güvenlik zafiyetlerinin sayısı artıyor.

Bir yılda yüzde 10 arttı!

Rapor, geçen yıl 421 farklı firmanın geliştirdiği 2 bin 503 uygulamada toplam 9 bin 776 güvenlik zafiyeti tespit edildiğini gösteriyor. 2011 yılında güvenlik sorunlarına yol açan yazılımların yüzde 76'sı Microsoft dışındaki firmaların ürünlerinden kaynaklanırken geçtiğimiz sene bu oran yüzde 86'ya çıktı.

Güvenlik zafiyeti alanında başı çeken uygulama, 291 güvenlik açığıyla Chrome oldu. Chrome'u 257 açıkla Firefox, 243 açıkla iTunes ve 67 açıkla Flash Player takip ediyor.