En eski anne 'bahar'

Anneler Günü'nün kökeni sanılandan çok daha eski. Tarihçiler 'doğurganlık',
'annelik', 'hayat verme' gibi niteliklerin övüldüğü törenlerin Sümerlerden beri var olduğunu belirtiyor.

ANKARA - Anneler Günü'nün kökeni sanılandan çok daha eski. Tarihçiler 'doğurganlık',
'annelik', 'hayat verme' gibi niteliklerin övüldüğü törenlerin Sümerlerden beri var olduğunu belirtiyor. İştar, Kibele, Rhea gibi çeşitli adları olan 'tanrıçalar' için yapılan törenler, doğanın hayat bulduğu baharla özdeşleştirilmiş.
Antik Yunanların 'yeryüzünün annesi' olarak tanımladıkları 'Rhea'ya adadıkları bayram, tarihteki en eski Anneler Günü kutlamalarından biri.
Anneleri görme günü!
Ataerkil düzenin yerleşmesi, içeriğini zaman zaman değiştirip hatta bazı dönemlerde gizli olarak yapılmasına neden olmuşsa da 'doğuran, hayat veren' anneye yönelik kutlamalar hemen hemen hiç kesintiye uğramadı. İngilizler 1600'lü yıllarda 40 gün süren Paskayla Yortusu'nun dördüncü pazarını 'Mothering Sunday' adıyla 'Anneler Günü' olarak kutlamaya başladı. Zor koşullar altında çalışan ve genellikle çalıştıkları yerde barınan İngilizler yortudan yararlanarak anneleriyle gün boyu birlikte oluyorlardı. Anneler Günü'ne ilişkin ilk resmi kutlama önerisi ise ABD'de 1872 yılında şair Julia Ward Howe tarafından 'barışa adanan bir gün' olarak tasarlandı ve ilk kez Boston sokaklarında yürüyüş düzenlenerek kutlandı.
1907 yılında ise Philadelphia eyaletinde Anna Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan mayıs ayının ikinci pazarının 'Anneler Günü' olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. Bu kampanya, zamanla tüm ABD'ye, oradan da dünyaya yayıldı.


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Ankara