En eski banka koleksiyonu

En eski banka koleksiyonu
En eski banka koleksiyonu

Yüzyılın Sergisi Türk resminin farklı döneminden sanatçıları biraya getiriyor.

1888 yılından beri resim alan Ziraat Bankası, koleksiyonunu Ankara Cer Modern'de sergiliyor
Haber: Uğur Biryol / ubiryol@gmail.com / Arşivi

Ziraat Bankası Yüzyılın Sergisi, Türk resim tarihine ilişkin önemli bir toplamı Ankaralı izleyiciyle buluşturuyor. Cer Modern Sanat Merkezi’nde açılan sergi Türk resim sanatının modernleşme eğilimlerini ünlü sanatçılarının resimlerinin tanıklığında yeni bir bakış açısıyla sunmayı hedefliyor. Yüzyılın Sergisi, aynı zamanda uzun yılların kararlılığıyla bir araya getirilmiş Ziraat Bankası Koleksiyonu’nun da öyküsünü anlatıyor. 25 Ekim 2010’da açılan sergi 25 Nisan 2011’e kadar görülebilecek. Sergi, 20. yüzyıl Türk resim sanatının tarihi yolculuğunu vurguluyor. Küratörlüğünü Prof. Dr. Kıymet Giray’ın yaptığı sergi için Ziraat Bankası bir de kitap hazırlatmış.
Prof. Dr. Kıymet Giray, sergiyle ilgili; “ Yüz Yılın Sergisi, 19. yüzyılın ortasında doğan, son çeyreğinde örnekler vermeye başlayan Türk resim sanatının tarihini özetlemektedir. Burada 20. yüzyılın ilk çeyreğinde başlayan modernizm sorgulamaları, 1930’larda oluşan modernizm kavramının algılanmaya başlanmasını ve gelişen sıcak tartışmaları, 1950’lerdeki motif ile soyut arasındaki gerilimleri, post modernizm söylemleriyle yeniden sarsılışı ve çağdaş sanat üzerine örnekleri sergiliyoruz.” diyor. 

Ismarlama resimler de var
Giray, Ziraat Bankası’nın 15 Ağustos 1888’de resmen kurulmasıyla birlikte resim alımlarının gerçekleştiğini anlatarak, “Banka, bu nedenle de resim koleksiyonu yapmaya başlayan en eski Türk bankası olarak önem taşır. Bir başka ayrıcalığı da Türk resim sanatçılarına ısmarlama resimler yaptırmış olmasıdır. İbrahim Çallı’ya 1928’de yaptırılan Harman resmi ve Namık İsmail’e 1929 yılında yaptırılan Gazi Mustafa Kemal Çiftçiler arasında adlı yapıtlar bu dönemin önemli örnekleridir” sözleriyle Ziraat Koleksiyonu’nun nasıl oluşturulduğunu anlatıyor.
Giray’ın verdiği bilgilere göre, Ziraat Bankası koleksiyonu kuruluş yıllarından başlayarak özenle ve kararlılıkla yapılmış bir koleksiyon. Banka genel müdürlerinin bir bankanın işletme sistemi içinde yer alan programlarının bir parçası olarak hep varlığını korumuş. Her genel müdürün döneminde resim alımları süreklilik göstererek benimsenmiş. Şimdiki genel müdür Can Akın Çağlar da koleksiyona özellikle genç sanatçıların çağdaş eserlerinin katılımı için özenli bir program izliyor. 

Türkiye resminin izdüşümü
Yüzyılın Sergisi’nde Antoine- Ignace Melling, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, Namık İsmail, Ali Avni Çelebi, Ahmet Zeki Kocamemi, Nurullah Berk, Cemal Tollu, Zeki Faik İzer, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen, Adnan Varınca, Orhan Peker, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Selim Turan, Nejad Melih Devrim, Hakkı Anlı, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Ferruh Başağ, Devrim Erbil, Yüksel Arslan, Özdemir Altan, Mustafa Ata, Alaettin Aksoy, Ergin İnan, Ömer Uluç, Mehmet Güleryüz gibi resim sanatına iz bırakmış üstatların çalışmaları yer alıyor. Ayrıca Nurettin Erkan, Burçin Erdi, Aslı Özok, Nur Gürel, Pelin Özgöçen, Erhan Özışıklı, Beyza Boynudelik, Nezir Aydın , Başak Bugay ve Murat Seydi Koç resimleri ile de 21.yüzyılın ilk çeyreğinde genç isimlerin çalışmaları serginin bileşenlerinden. Sergide Kuzgun Acar Hüseyin Gezer, Remzi Savaş, Eyüp Öz gibi sanatçıların heykelleri de var.

Avustralyalı sanatçının desenleri
Ziraat Bankası koleksiyonundan oluşturulan büyük sergiyle birlikte Cer Modern’de farklı kültürden alternatif bir sergi de yer alıyor. Kartpostallardan esinlenerek hazırlanan ‘Kurmacayı Yeniden Yazmak/Reinscribing Fictions’ adlı sergide Avustralyalı sanatçı Lynda Edridge’in işleri yer alıyor. ‘Kurmacayı Yeniden Yazmak’ başlıklı sergi, Leonardo da Vinci, Peter Rubens ve Camille Corot gibi ünlü sanatçıların eserleri ve kadın kartpostallarının, Kilpriera isimli Avusturalyalı Aborijin kadın figürünün Lynda Edridge’nin kendi el çizimi ya da resminin bir kopyasıyla birleştirilmesiyle oluşturulmuş. 5 Aralık’a kadar gezilebilecek sergi Lynda Edridge’nin çizim ile baskının karması olan kendine has tarzını yansıtıyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  sanat

  ,

  kitap