@ubuget

En genci 34 yaşında: Türkiye'nin 'olgun' popstarları

En genci 34 yaşında: Türkiye'nin 'olgun' popstarları
En genci 34 yaşında: Türkiye'nin 'olgun' popstarları
Türkiye'nin yaş ortalaması yüksek pop yıldızlarını Armağan Çağlayan ve müzik yazarı Sebla Koçan'la konuştuk. 'Alttan neden genç yetenek gelmiyor?' meselesini masaya yatırdık!
Haber: ÜMİT BUGET / Arşivi

Yaşar, ‘Divane’yle yeri göğü deleli on sekiz yıl olmuş. Mustafa Sandal’ın ‘Bu kız beni görmeli’ demesininse yirminci yılını kutluyoruz. Tarkan ‘Kıl Oldum Abi’yle ortalı kasıp kavurduğundaysa takvimler 1993’ü gösteriyordu.

O dönemin gelecek vaat eden futbolcuları şimdinin teknik direktörleri olurken bizim popstar müessesesinin neden hâlâ, Tarkan, Serdar Ortaç, Kenan Doğulu, Mustafa Sandal etrafında döndüğünün izini sürmek istedik. 

Aslına bakarsanız fitili ateşleyen geçen haftaki "Türk pop müziği çok yaşlı" yazısıyla Cengiz Semercioğlu oldu. Biz de mevzunun üstüne gittik ve ‘Türk popun yaş ortalaması ne neden yüksek?’ meselesini uzmanlarıyla masaya yatırdık.

GENÇLERİN İLGİSİNİ ÇEKEMİYORLAR 

Armağan Çağlayan, yeni çıkan pop şarkıcılarının hiçbirinin gençlerin ilgisini çekmediğini, onların dikkatini çekecek müziği yapmadığını söylüyor. Çağlayan'a göre ‘ilgi çekme’ mevzusunun son dönemdeki istisnası İrem Derici. Biz sadece ‘Murat Boz'la devrim olur mu?’ derken, Armağan Çağlayan onun da yaşının 34 olduğunu hatırlatıyor.

ÇOK YARIŞMA VAR AMA! 

Çağlayan’a göre müzik yarışmalarını amacı star yaratmak değil rating almak. Star adayının kılık kıyafetinden çıkaracağı albüme söyleyeceği şarkıya kadar her şeyinin o andan itibaren planlanması gerektiğini, ama bunun hayata geçmediğini söylüyor. Çağlayan prodüksiyon kadar yarışmacıların ve izleyicilerin de kabahati olduğu fikrinde. ‘Bir yarışmacıya oy vermek demek aslında sen yarın albüm yaparsan onu alacağım demek oluyor. Ama bu çocuklar albüm yaptığında bu albümler satın alınmıyor. Yarışmacı da aldığı sahne ücretini 1.500 liradan 3.000 liraya çıkarmayı yeterli görüyor. Daha fazlası için uğraşmıyor.’

MÜZİKLE BERABER SATAN SEKS ASLINDA 

Çağlayan müzikle beraber satanın aslında seks olduğunu söylüyor. Alttan pop star gelmemesinin bir nedeni olarak da toplumun tutuculaşmasını gösteriyor. ‘Seksi klip çeksen yayınlanmayacak seksi fotoğraf çektirsen kullanılmayacak.’

YABANCILARIN YAŞ ORTALAMASI DÜŞÜK 
Peki ‘elâlem’in adamları kadınları bu işi nasıl beceriyor? Dış hatlardaki durum vaziyeti öğrenmek için vakti zamanında One Direction’la da röportaj yapmış olan müzik yazarı Sebla Koçan’a uzatıyoruz mikrofonu.

ONLARIN FORMÜLÜ NE? 
One Direction zamanında star yarışmasına katılan beş ayrı gençti, sonra jüri onların bir grup olmasını önerdi ve ortaya One Direction çıktı. Bizim popstarlarımız yeni fikre pek açık değiller. Onlar hala aynı V yaka tişörtleri giyip, saçlarını bir örnek kestirip, iki güzel kadın koyup klip çekmenin peşindeler. Tabii bir de ‘tutacak şarkı’ arayışına giriyorlar. Son birkaç yıldır prim yapan DJ’lerle olan ortaklıklar da aslında onları rezil de ediyor vezir de.

Üretmek, yeni bir şeyin peşinden gitmek yok. Varsa yoksa ‘tutmuş olanla’ yola devam etmek istiyorlar, yani bir çeşit başarıyı garantiye almak istiyorlar. Fark yaratmak isteyip aslında hep aynı sözü söylüyorlar.

OĞUZLAR VAR AMA! 

Genç olanlar genelde star yarışmalarından çıkıyor, Oğuz Berkay Fidan gibi. Veya Çok Güzel Hareketler Bunlar programından parlamış Oğuzhan Koç gibi”. . Onlar seviliyor, ama yine de büyük başarı kazanmaları zor.

Sanırım One Direction’ın başarısı, iyi prodüksiyona yatırım yapmaları. İyi bir şarkının başarısının ilgilenmediğiniz bir tür bile olsa sizi şarkıya bağlaması olduğunu düşünüyorum.

ÖNEMLİ OLAN İYİ ŞARKI YAPABİLMEK

Yani One Direction kim bilmezsiniz, ama radyodaki şarkısını “Fena değilmiş, sesi açsana” diye dinlersiniz. Bence bu grubun sadece görsel bir arayış olmadığının göstergesi. Dinlenebilecek şarkılar yapabiliyorlar.

Spice Girls gibi yani, 90’larımıza damga vurmuşlardı ‘girl power’dan. Onların da iyi şarkıları vardı ve dinlerdik. Çok da severdik.

KADINLAR ÇOK DAHA İYİ KOTARIYORLAR BU İŞİ

‘Boyband’ meselesi de mühim tabii bu arada, hiçbir zaman devri kapanmayacak bence. Zamanında Backstreet Boys vardı, NSYNC vardı, Take That vardı. Halen de iyi ‘boyband’ diye bir şey var. Dinleniyor ve izleniyorlar.

Türkiye ’de ‘boyband’ var mı? Ben Birkaç İyi Adam’dan sonra takip etmeyi bıraktım açıkçası. Beni çeken bir yenilik pek yok. Popçu gençler de, yaşını almışlar da ilgimi çekmiyor. Kadınlar çok daha iyi işler kotarıyorlar sanırım.