En güçlüler listesinde kaçakçı da var lider de...

En güçlüler listesinde kaçakçı da var lider de...
En güçlüler listesinde kaçakçı da var lider de...

?En güçlü? Obama, ?balmumu heykel? olarak Şanghay?da.

NEW YORK - Forbes dergisi  dünyanın en güçlü insanlarını açıkladı. Listenin başında ABD Başkanı Barack Obama yer alıyor. İkinci sırada Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, üçüncü sıradaysa Rusya Başbakanı Vladimir Putin var. Dergi, 67 kişiye yer verilen listede bu kişilerin etkiledikleri insan sayısı, kendi etki alanlarının ötesinde de güç yayabilmeleri, önemli mali kaynakların kontrolü ellerinde tutmaları ve güçlerini ne derece etkili kullanabildikleri kriterlerini göz önüne aldı.
Listenin ilk üçünü ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke takip ediyor. Google’un kurucuları Amerikalı Sergey Brin ve Larry Page beşinci, Telmex Mexico’nun başkanı Carlos Slim Helu altıncı, Amerikalı medya devi Rupert Murdoch yedinci olurken, Wal-Mart marketleri yöneticisi Michael T. Duke sekizinci sırada yer aldı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Adbul Aziz el Suud ve Bill Gates ilk ona giren diğer isimler. 

Bin Ladin de listede
Listeye Meksikalı uyuşturucu baronu  Joaquin Guzman 41’inci sıradan girdi. Sinaloa kartelinin liderinin kokainden 19 milyar dolarlık servet edindiği biliniyor. 37’inci en güçlü adamsa, 43’üncü sıradaki Rusya Devlet Başkanı Medyedev ve 56’ıncı sıradaki Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi geride bırakan El Kaide lideri Usame bin Ladin. Hugo Chavez son sırada yer alırken listede Türkiye’den isim yok. (Reuters)