En güvenli rezervasyonun adresi GoTurkey.com

En güvenli rezervasyonun adresi GoTurkey.com
En güvenli rezervasyonun adresi GoTurkey.com
Türkiye'nin resmi turizm portalı GoTurkey.com, güvenilirlikleri çok yüksek üç "satış kanalı"nı siteye entegre etti. Yerli ve yabancı turistler Türkiye'deki otel fiyatlarını kıyaslamalı araştırıp online rezervasyon yaptırabilecek
BARIŞKAN ÜNAL

ANKARA - Turistik tesislere internet üzerinden yer ayırtmada dünya çapında güvenilirliği olan firmaların online satış sistemleri, Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi turizm portalı GoTurkey.com’da. Artık yerli ve yabancı turistler, Türkiye’deki otel fiyatlarını kıyaslamalı araştırıp GoTurkey üzerinden online rezervasyon yaptırabilecek.

AA muhabirinin portal yetkililerinden edindiği bilgiye göre, GoTurkey.com bir ilke imza attı ve dünyada internet üzerinden satış hizmeti veren, güvenilirlikleri çok yüksek üç "satış kanalı"nı siteye entegre etti. Artık, Türkiye’deki otellerin fiyatlarını öğrenmek ve rezervasyon yaptırmak isteyen yerli ve yabancı turistler, birçok siteyi ziyaret etmek yerine, GoTurkey.com üzerinden araştırma yapıp uygun fiyatlara ulaşabilecek. Ziyaretçiler, ilk kez, büyük satış kanallarının fiyatlarını tek bir portal üzerinde ve aynı anda görüp mukayese edebilecek.

Bu bölümde şu anda yaklaşık 2 bin civarında konaklama tesisi online olarak satışta bulunuyor. Önümüzdeki aylarda entegre edilecek yeni satış kanallarıyla bu sayının 3 bin civarına yükseltilmesi öngörülüyor.

Ancak rezervasyon ve satış işlemleri portal ziyaretçisi ile satış kanalı arasında gerçekleşecek ve portalın satış sürecine dair herhangi bir yükümlülüğü bulunmayacak. Portal yetkilileri, kendi görev alanlarının ziyaretçilere en yüksek sayıda tesisi en geniş fiyat seçenekleriyle sunmak ve tesisleri tanıtmak olduğunu belirttiler.

ÜYE TESİSLERİN BİLGİLERİ DENETİMLİ

Portalın online rezervasyon hizmetinin verildiği pazarlama bölümüne, sitenin açılış sayfasının sağ tarafında bulunan "Hizmetler ve Ürünler"den ulaşılabilinecek. Bu bölümde, tarih girilerek yapılacak aramalarla bir çok kuruluşun belirtilen dönemdeki fiyatları anında elde ediliyor ve "online" rezervasyon yapılabiliyor. Bölümde tesislerin satış öncesi tanıtımları için özel hizmetler de sağlanıyor. Tarih girilmeden yapılan aramalarda ise sadece portalın tanıtım hizmetlerinden yararlanan üye tesisler sunuluyor.Bunun yanında portal yetkilileri, otellerin GoTurkey’de ayrıntılı tanıtıldığını da bildirerek, şunları kaydetti:"Otellerin uluslararası çevrimiçi satış platformlarında gerektiği gibi tanıtılmadığı gerçeğinden hareketle, yaklaşık 300 ayrı bilginin sistematik ve görsel açıdan etkili bir şekilde aktarılabildiği özel tanıtım alt yapısı geliştirdik. Tesislerin aramalarda üst sıralarda gelmesini de sağlayan bu hizmetler, konaklama tesislerimizin en geniş ve kapsamlı şekilde tanıtılmalarına imkan sağlamakta.

Tesisler tarafından portala bizzat girilen bu bilgiler, bizim tarafımızdan kontrol edildikten sonra yayınlanıyor. Bu nedenle, tesislerimizin bilgi girişlerini tamamlamalarıyla birlikte portal, tanıtım bakımından, uluslararası referans kaynağı olarak kabul edilecek düzeye ulaşacak."

Sitede dikkat gereken bir nokta da pazarlama bölümünde otellerin ziyaretçiyi doğru bilgilendirmek açısından üye olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılması. Çünkü, üye konaklama tesislerinin bilgilerinin doğruluğu portal işletmesi tarafından denetleniyor, ama bu sisteme katılmayıp rezervasyon bölümünde satışa sunulan diğer otellere dair bilgiler ancak satış kanallarından gelen enformasyonlarla sınırlı kalıyor. Siteyi gezen ziyaretçilerin bu tesisleri ayırabilmesi için üye olanlar lacivert, satış kanallarından gelen bilgilere göre oluşturulanlar açık mavi çerçeve içinde gösteriliyor.

Ayrıca, uluslararası satış kanallarıyla anlaşma yapmamış olsalar da GoTurkey’de tanıtım için üye olmuş tesislere e-posta ile "sor sat" satış imkanları da sağlanıyor.


Diğer konaklama tesisi, paket tatil, uçak ve araç satış kanallarının entegrasyonuyla GoTurkey üzerinden ulaşılacak uluslararası online platformlarının sayısının 10’u aşacağı bildiriliyor.Portalın, bu kadar çok sayıda kanalı bir araya getirmesiyle rakip ülkelerin turizm portallarına göre önemli üstünlük sağladığı ifade ediliyor.(aa)