En hayırsever ünlüler açıklandı

ANKARA - ABD’de geçen yıl en çok bağış yapan 30 ünlü açıklandı. Geçen yıl hayatını kaybeden Paul Newman’ın başı çektiği liste, ‘ünlüler dünyasında başarılı bir hayırsever olmanın da spor, iş ve eğlence dünyası gibi alanlardaki başarılar gibi değer verilen ve ulaşılması gereken bir amaç olarak görülmesi’ hedefinden yola çıkarak kurulan ’Giving Back Fund’ tarafından her yıl belirleniyor.
Vakfın internet sitesinde, 2008 yılının eylül ayında hayatını kaybeden oyuncu Newman’ın, dokuz aylık süre içinde, sağlık, eğitim ve çevrenin korunması alanlarındaki çalışmalarda kullanılmak üzere 21 milyon dolar bağışladığı açıklandı. Listenin ikinci sırasında yer alan Angelina Jolie-Brad Pitt çiftinin yaptığı 13,4 milyon dolarlık yardımın kullanıldığı yerler aralarında, Etiyopya’da bir sağlık kliniği, kasırgazede New Orleans kentinin yeniden yapılandırılması çalışmaları ve Katolik genç kilise örgütünün de bulunduğu açıklandı.
Kaliforniya’daki bir kiliseye yaptığı 6,5 milyon dolarlık yardımla oyuncu Mel Gibson üçüncü olurken, Oprah Winfrey de eğitim alanında kullanılmak üzere 2,4 milyon dolarlık bağışla  listeye girdi. Barbra Streisand’ın sağlık ve eğitim programları için 1,7, Leonardo DiCaprio’nun toplum destekli çalışmalar için 1,5 milyon dolarlık yardım yaptığı açıklandı. (aa)