En ihtişamlı opera festivali

En ihtişamlı opera festivali
En ihtişamlı opera festivali
Su üstündeki görkemli sahnesiyle ünlü Avusturya'daki Bregenz Festivali, sıradışı dekorlarıyla akıldan çıkmayan ve ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir opera sahnesi.
Haber: SERHAN BALİ / Arşivi

Avusturya’nın batı ucundaki Bregenz şehri bu akşam kapılarını açacak olan festivaliyle birlikte yepyeni bir opera yapımını daha dünyaya armağan etmeye hazırlanıyor. Yaz ayları boyunca opera alanında irili ufaklı çok sayıda festival düzenleniyor. Ama sahnesinin kurulduğu lokasyon ve dekorlarının ihtişamıyla, aralarında bir tanesi var ki, ne yapıp edip yolunuzu düşürmeye değer nitelikte bir sahne olayı. Konstanz Gölü kıyısındaki Bregenz şehrinde her yıl temmuz-ağustos aylarında, gölün sığ suları üzerinde inşa edilmiş kocaman bir sahne ve onu karadan çevreleyen kocaman bir amfitiyatroyu içeren sıradışı bir opera sahnesi yaratıyor.
Bu açıkhava tiyatrosunda sahnelenen operalar günümüzün en popüler eserleri arasından seçiliyor. Bu yılki opera, Mozart’ın geç dönem başyapıtı olan ‘Sihirli Flüt’. Aylar süren hazırlıkların ardından ‘seebühne’ denilen ‘su üstü sahne’ yine sıradışı bir dekorla kuşandı, izleyicisini bekliyor.
Bregenz, dünyanın ‘üzerinden yıllar geçse de dekorları akılda kalan tek opera sahnesi’ olarak bilinir ve bu özelliğiyle ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken sanat etkinlikleri arasında yer alır. Geçen yıllarda izleyicileri şaşkına çevirmiş ‘Maskeli Balo’, ‘Il Trovatore’ ve ‘La Boheme’ dekorları hâlâ zihinlerdeki yerini korur. Festivalin genel sanat yönetmeni David Pountney’in sahneye koyacağı ‘Sihirli Flüt’ün prömiyeri bu akşam. 6800 kişilik dünyanın bu en büyük göl üstü sahnesinde temmuz ortasından ağustos ortasına kadar verilecek 28 temsilin tüm biletlerinin tükeneceğine kesin gözüyle bakılıyor, çünkü dünyanın her yerinden ilgi büyük. Umarım, güvenilmez Tirol havası, festivalcileri festivalzedeye döndürmez. Şiddetli yağmur yağdığında üzeri kapatılmayan oditoryumdan ancak bir kısım izleyici yandaki kapalı salona alınabiliyor.
Bregenz her yıl kapalı festival binasında da bir çağdaş opera sahneliyor. Bu yıl Andre Tchaikowsky (Büyük Rus besteciyle akrabalığı bulunmuyor) adlı eksantrik Polonyalı-İngiliz bestecinin ‘Venedik Taciri’ adlı operasının dünya prömiyeri yapılacak. Bestecinin, Shakespeare’in ünlü oyununa dayanarak bestelediği operası çağdaş müzik meraklılarını memnun edecek. Bu sayede, bugün maalesef her yönüyle unutulmuş olan ama besteciliğinden ziyade asıl virtüoz piyanist kimliğiyle yeniden gündeme gelmesi gereken Andre Tchaikowsky (1935-1982) hatırlanmış olur. Polonya’nın kültür elçiliğini yapan Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne de kocaman bir bravo! 2009’dan beri yakın çalıştıkları Bregenz Festivali’ne önce bir Szymanowski ardından bir Weinberg ve şimdi de bir Tchaikowsky operası sahneletmeyi başardılar. Polonyalı Tchaikowsky’nin ‘Venedik Taciri’ Lehçe değil, sonradan vatan bellediği ülkenin dilinde yani İngilizce yazılmış. Bregenz Festivali’nin yerleşik topluluğu Viyana Senfoni Orkestrası. İki operadan da izlenimlerimi gündem müsaade ederse buradan okurlarımla paylaşacağım.
En ‘şık’ festival: Verbier
Bu yaz, yolumun üzerindeki bir diğer festival de İsviçre’nin ünlü Verbier Festivali. Avrupa ’nın her daim ‘şık’ festivalleri arasında ön sıralarda yer alan Verbier, bugün iyice oturmuş bir konsept olan ‘dünyaca ünlü solistlerin bir araya gelip oda müziği yapmaları’ konseptini yerleştiren festivallerin en başında geliyor. Cenevre’ye 2 saat uzaklıktaki Verbier adlı, kış sporlarıyla ünlü dağ kasabasında düzenlenen müzik festivali bu yıl 19 Temmuz-4 Ağustos günleri arasında yapılacak. Gençlik akademisiyle de ünlenen Verbier Festivali’ne son birkaç yıldır üstün yetenekli Türk gençleri davet ediliyor. Geçen yıl Dorukhan Doruk gitmişti. Bu yıl Nil Kocamangil ve Veriko Tchumburidze Alp Dağları’nın tepesinde harika hocalarla eğitim görmenin yanı sıra akademi orkestrasında çalışıp festival sonunda konserler verecekler.