En iyi fotoğraflar seçildi

En iyi fotoğraflar seçildi
En iyi fotoğraflar seçildi

Doğa kategorisinin birincisi Ahmet Çetin

National Geographic Türkiye Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nın ilk üç kategorinin birincileri Mustafa Binol, Ahmet Çetin ve İsmet Danyeli Türkiye'yi National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nda temsil etmeye hak kazandı.

National Geographic Society’nin bu yıl 8’inci kez düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın Türkiye finalistleri belirlendi. Yarışmanın Türkiye ayağında bu yıl 5500 fotoğraf; insan, doğa, mekân ve paylaşmak olmak üzere dört ayrı kategoride yarıştı. Foto muhabiri Ara Güler, NTV program yapımcısı Oğuz Haksever, National Geographic Uluslararası Edisyonlar Fotoğraf ve Tasarım Editörü Darren Smith ve fotoğraf editörü Elizabeth Krist’ün yer aldığı jürinin belirlediği ilk üç kategorinin birincileri Türkiye’yi, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda temsil etmeye hak kazandı.

Ulusal Yarışma’nın insan kategorisinde birincilik ödülünü Mustafa Binol alırken, Gonca Çavdar ikinciliği, Can Yalçın ise üçüncülüğü elde etti. Doğa kategorisinin birincisi Ahmet Çetin, ikincisi Tamer Yılmaz ve üçüncüsü de Yasin Mortaş oldu. Mekân kategorisinde ipi göğüsleyen isimse İsmet Danyeli oldu, Danyeli’nin ardından Nevzat Yıldırım ikinci, Yüksel Vural’da üçüncülük ödülü aldı.

Birinciler Canon EOS 650D fotoğraf makinesi kazanırken her kategorinin ilk üçüne National Geographic Türkiye iki yıllık dergi aboneliği ve NTV Yayınları kitap seti hediye edildi. Yarışma sponsoru Akmerkez, paylaşmak başlıklı kendi özel kategori birincisi Fatma Demir’i de Küba’ya götürdü.

Yarışma fotoğraflarına ocak ayından itibaren www.nationalgeographic.com.tr sitesinden ulaşabilir.