En kısa muhabir, en uzun haber!

En kısa muhabir, en uzun haber!
En kısa muhabir, en uzun haber!
Alman Bild gazetesinin en kısa boylu muhabiri, dünyanın en uzun insanı olan Sultan Kösen

BERLİN - Alman Bild gazetesinin en kısa boylu muhabiri Nicole Pohl, dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran Sultan Kösen ile buluştu.
Kösen ile buluşmak için Mardin’e giden 1,60 boyundaki Pohl, burada edindiği izlenimleri, Sultan Kösen’in hayatını ve hayattan ne beklediğini okuyuculara aktardı.
Sultan Kösen, 10 yaşına geldiğinde köydeki tüm çocuklardan uzun olduğunu, çocukların kendisine davranışı nedeniyle okulun birinci sınıfını bile bitiremediğini anlattı.
Sonraki dönemde birden başında ağrılar hissettiğini ve görme yetisini kaybettiğini ifade eden Kösen, gittiği doktorun başında aşırı gelişmeye yol açan bir tümör tespit ettiğini belirtti.
Şimdiye kadar üç kez ameliyat edildiğini, her defasına bir parçası alınan tümörün büyümeye devam ettiğini belirten Sultan Kösen, ilaçlar almaması durumunda vücudunun daha da büyüyeceğini ifade etti.
Sultan Kösen, ayda bir kez kendisine iğne yapıldığını, her iğnenin yaklaşık 1400 avroya mal olduğunu, bunun bir kısmını devletin karşıladığını söyledi.
Fotoğraf çekimi için Sultan Kösen’in 4 dakikadan fazla ayakta duramadığını belirten Pohl, dizlerinden ve kalça eklemlerinde ağrıları olan Kösen’in bu ağrıları artık kabul ettiğini ve doktorların başındaki tümörü almayı ümit ettiğini ifade etti.
"Bu hastalığı sadece olumlu düşünerek kabul edebilirim. Aksi durumda yıkılırım" diyen Sultan Kösen, "Şimdiye kadar o kadar kötü şey geldi ki başıma, bundan sonra her şey sadece iyiye doğru gidebilir. Evlenmek istiyorum" diye konuştu. (aa)