En pahalı 'modern' rekoru Zeid'i

En pahalı 'modern' rekoru Zeid'i
En pahalı 'modern' rekoru Zeid'i
Fahrelnisa Zeid'in 'Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında' tablosu Dubai'deki Christie's müzayedesinde yaklaşık 5.5 milyon liraya satılarak rekor kırdı.

Çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Fahrelnisa Zeid’in (1901 - 1991) 1962 tarihli tablosu “Break of the Atom and Vegetal Life” (Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında), Dubai’de Christie’s Müzayede Evi tarafından dün akşam düzenlenen müzayedede, 2 milyon 741 bin dolara (yaklaşık 5 milyon 450 bin TL) satıldı.
ArtNews İstanbul ’un haberine göre tabloyu Türk koleksiyoner Zafer Yıldırım satın aldı. Tablo, Erol Akyavaş’ın bu yıl 2 milyon 900 bin TL’ye satılan ‘Kabe’ eserinin rekorunu kırarak en pahalı modern Türk resmi oldu.
‘Dubai Türk, İran ve Arap Ülkeleri Modern ve Çağdaş Sanat’ müzayedesinde satılan tablo, aynı zamanda Christie’s Dubai’nin satışını gerçekleştirdiği Ortadoğu coğrafyası sanatçıları arasında da en pahalı eser oldu. Fahrelnisa Zeid’in oğlu Raad Bin Zeid Koleksiyonu’ndan müzayedeye çıkan tablo, 2.1 metreye 5.5 metre boyutlarında. 1962 tarihli tablo, sanatçının tüm çalışmaları içinde en önemli eserlerden biri olma özelliğine sahip.
60’lı yıllarda atom parçacıkları ve doğal hayatla ilgilenen Zeid bu eserinde İslami kaligrafi sanatının estetiği ile Sufizmin mistik karakterlerini Paris’te bulunduğu yıllarda etkilendiği Bizans ve Batı sanatının estetiğiyle harmanlıyor.
Türkiye sanatının en pahalı tablosu rekoru ise Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde 3 milyon 380 bin sterline satılan Osman Hamdi Bey’in ‘İstanbul Hanımefendisi’nin elinde bulunuyor.