En pahalı modern Türk resmi Fahrelnissa Zeid'in

Fahrelnisa Zeid'in 'Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında' tablosu Dubai'de Christie's Müzayede Evi'nde düzenlenen açıkartırmada rekor fiyata satıldı.

Çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Fahrelnissa Zeid’in (1901 - 1991) 1962 tarihli tablosu “Break of the Atom and Vegetal Life” (Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında), Dubai’de Christie’s Müzayede Evi tarafından dün akşam düzenlenen müzayedede, 2 milyon 741 bin dolara (yaklaşık 5 milyon 450 bin TL) satıldı. İsmi açıklanmayan bir Türk koleksiyoner tarafından satın alınan tablo, Erol Akyavaş’ın bu yıl,  2 milyon 900 bin TL’ye satılan 'Kabe' eserinin rekorunu kırarak en pahalı modern Türk resmi oldu. Sanatçı, böylece hem 3 yıl önce Londra'daki bir milyon ABD dolarlık kendi satış rekorunu da kırdı.
Tabloyu satın alan Türk koleksiyonerin ismini saklı tutan Christie’s Müzayede Evi’nin Türkiye yetkilisi Eda Kehale Argun, “Christie’s bu eserin Cumhuriyet’in 90. yılının kutlandığı bu gecede, Türk bir koleksiyonere satılmasından, yuvasına dönmesinden gurur duyar” dedi.
“Dubai Türk, İran ve Arap Ülkeleri Modern ve Çağdaş Sanat” müzayedesinde satılan tablo, aynı zamanda Christie’s Dubai’nin satışını gerçekleştirdiği Ortadoğu coğrafyası sanatçıları arasında en pahalı eser oldu. Fahrelnissa Zeid’in oğlu Raad Bin Zeid Koleksiyonu’ndan müzayedeye çıkan tablo 2.1 metreye 5.5 metre boyutlarında. 1962 tarihli tablo, sanatçının tüm çalışmaları içinde en önemli eserlerden biri olma özelliğine sahip. 60'lı yıllarda atom parçacıkları ve doğal hayatla ilgilenen Zeid bu eserinde İslami kaligrafi sanatının estetiği ile Sufizmin mistik karakterlerini Paris'te bulunduğu yıllarda etkilendiği Bizans ve Batı sanatının estetiğiyle harmanlıyor.

Şakir Paşa’nın kızı, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kız kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, soyadını Kral 1. Faysal bin Hüseyin’in kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid’le evlendikten sonra aldı. Sanatçı, Sanayi-i Nefise’nin ilk kadın öğrencileri arasında yer alıyordu.