En verimli çalışma ortamı uçaklar

En verimli çalışma ortamı uçaklar
En verimli çalışma ortamı uçaklar

DİLEK HANİF Moda Tasarımcısı

Tasarımcı Dilek Hanif, Nişantaşı'nda mağazasının bulunduğu alanda, ofis işlerini yürüttüğü köşesinde...
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

Bu köşe her gün bulunduğunuz bir alan mı?
Her gün. Burası çalışma alanımın bir bölümü. Ofisle ilgili çalışmaları organize ediyorum. Onun dışında arka atölye, aşağıdaki mağaza, mağazanın atölyesi ve prova odası, çalışma alanlarım. Akşam 17.00’de provaları bitirip 18.00 gibi gelip gün içinde arayanları arıyorum. 

Çalışırken sizi rahat ettirecek ne olmalı çevrenizde?
Yakın gözlüklerim olmalı. Renk ya da başka bir şeyle ilgili detay bakmak istediğimde kullanırım. Tabii cep telefonum; mailleri, mesajları kontrol etmek için. Not defterim hep vardır ama notları gece alırım. Çantamda ve başucumda not defteri var. 

Masanızda bilgisayar yok mesela…
Bilgisayarım evde. Burada Blackberry’den mailleri kontrol ediyorum. Bilgisayarın başında çok fazla kilitli kalmaktan hoşlanmıyorum. 

Tasarım yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Koleksiyon çalışmasında ön tema ve koleksiyonun hangi temadan yola çıkılacağı belli olduktan sonra ilgili dokümanları yanıma alıp evde çalışmak daha iyi geliyor. Sonra buraya geliyorum, “Bu tarz bir şey yapacağız” diye brief veriyorum. Sonra çizimler ayaklanıyor, modele dönüşüyor. O aşamada da atölye şefleriyle birebir çalışıyorum. Prova aşamasında da yine ben varım. 

İlk taslakları saklar mısınız?
Bir müddet saklıyorum, sonra atıyoruz. O kadar çok taslak var ki koyacak yer bulamıyoruz. Hem couture’ün çalışmaları var, hem hazır giyimin çalışmaları. Saklamak mümkün değil. İlk atölyeden de bir sürü defterimiz var fakat attık. Çok uzun süre onların ayrı anlamı vardı. İlk yaptığım işler, ilk diktiğim nişan elbisesi falan bile duruyordu… Uzun süre sakladım, sonra vedalaşmak zorunda kaldım. 

Ev ve ofis dışında da bir şeyler karalar mısınız?
Çok nadir karalama yaparım. Sadece not alırım. Atölyede ya da kumaşta model çıkarmak çok daha kolay. Özellikle yurtdışı seyahatlerindeyken yanımda hep not defteri vardır. Ya da fotoğraf çekerim. Çalışma konusunda en rahat ettiğim yer uçaktır. Uzun Amerika seyahatleri en iyi iş çıkardığım zamanlar olur. Arayan soran olmaz, telefon çalışmaz. Büyük keyifle binip, saatlerce uçakta çalışıyorum. 

Çalışırken müzik olur mu fonda?
Atölye kısmında fazla olmuyor ama çalışırken müzik dinlemeyi seviyorum. Çok light bir lounge müzik, bazen de klasik müzik dinlerim. Klasik müziğin insana çalışırken son serece ilham veren bir şey olduğunu düşünüyorum. 

Alanınızda bir idolünüz var mı?
İdol demeyeyim ama Coco Chanel, inanılmaz duruşu olan bir kadın . Kadın olarak başlamış ve gelmiş olduğu yer, hayattaki duruşu beni çok etkilemiştir. 

Stres altında nasıl rahatlarsınız?
Hafif bir müzik ve bir kadeh bir şeyle... Çok içki içen biri değilim ama bir, iki kadeh şarap çok rahatlatıyor. Yurtdışında, defile yoğunluğu atmak için rahat bir spor ayakkabı giyip, uzun yürüyüşe çıkarım.