En yakını 123 yıl sonra...

En yakını 123 yıl sonra...
En yakını 123 yıl sonra...

Yüzlerce insan tutulmada mümkünse Ganj?a değilse yakındaki bir nehre daldı. FOTOĞRAF: REUTERS

Asya, günlerdir beklediği, 21. yüzyılın en büyük güneş tutulmasını yaşadı. 6 dakika 39 saniyelik tutulmanın aynısı bir daha ta 2132'de olacak

LONDRA - Dün sadece Asya’da izlenebilen tam güneş tutulması en uzun zamanında 6 dakika 39 saniye sürdü. Hindistan’ın doğusundaki Taregna köyünde yerel saatle 06.24’te (TSİ 03.54) başlayan tutulma TSİ 03.50’de tam güneş tutulması halini aldıktan sonra kuzeydoğuya hareket ederek Nepal, Myanmar, Bangladeş, Butan ve Çin’den de izlenebildi. Yaklaşık 250 kilometrelik bir koridorda izlenebilen ve en son Pasifik Okyanusu’na ulaşan tutulma, TSİ 08.12’de sona erdi.
Tutulmayı günlerdir bekleyen amatör gökbilimciler ve bilim insanları fırsatı kaçırmamak için bazen çok uzun yolculukları göze aldı. Güneş tutulmasının özellikle açık ve net izleneceği tahmin edilen Hindistan’ın Taregna köyü alışık olmadığı bir ziyaretçi kalabalığını ağırladı. Tutulma, Hinduların kutsal kenti Varanasi’ye ulaştığında binlerce Hindu kutsal sayılan Ganj Nehri’nin sularına daldı. Tutulma sırasında nehir sularına dalmanın reenkarnasyon döngüsünden kurtuluşu sağladığına inanılıyor. El ele tutuşup ilahi söyleyen binlerce kadın, erkek ve çocuk daha sonra tutulmadan kurtulan güneşe dua etti.
Çok sayıda hamile kadınsa tutulmayı özellikle görmemeyi seçti ve evinde kapalı kaldı. Zira inanışa göre güneş tutulması anne karnındaki bebeğe zarar veriyor. 

1991’den sonra en uzun tutulma
Çin’in doğusuysa yoğun bir bulut tabakası ve yağmur nedeniyle güneş tutulmasının keyfini Hindistan kadar çıkaramadı. Astrofizik uzmanları, bu kadar uzun süreli bir güneş tutulmasını bir daha görmek için birkaç yüzyıl beklemek gerekeceğini söyleyerek olayın özelliğini vurguluyor.
Geride bıraktığımız tutulma, 11 Temmuz 1991’de Hawaii ve Güney Amerika’dan izlenebilen 6 dakika 53 saniyelik güneş tutulmasından sonraki en uzun güneş tutulması. Bir daha, 2132 yılına kadar bugünkünden daha uzun bir güneş tutulması olmayacak, bu nedenle dünkü tutulma 21. yüzyılın en büyük güneş tutulması. (bbc)