Endonezya'da baraj çöktü, sular 'tsunami gibi' vurdu

Endonezya'da baraj çöktü, sular 'tsunami gibi' vurdu
Endonezya'da baraj çöktü, sular 'tsunami gibi' vurdu

Yöneticiler yağışı, yerlilerse baraj yakınına inşa edilen evleri suçluyorlar. FOTOĞRAF: REUTERS

Endonezya'nın başkenti Cakarta yakınlarında çöken baraj, 'küçük bir tsunami' etkisi yarattı. 58 ölü, çok sayıda kayıp var. Sular evlerin çatılarına kadar ulaştı

CAKARTA - Endonezya’nın başkenti Cakarta yakınlarındaki bir barajın çökmesi sonucu 58 kişi öldü, çok  sayıda kişi kayıp. Yetkililer olayın, çoğu kişinin uyuduğu günün ilk saatlerinde meydana gelmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Barajın çökmesiyle suların Cakarta yakınında, Tangerang bölgesindeki yerleşim yerini ‘küçük bir tsunami gibi’ vurduğu olayda, söz konusu yerleşim yerinde su seviyesi bazı evlerin çatısına ulaştı. 

500’den fazla ev hasar gördü

17 yaşındaki lise öğrencisi Ghufron’un “Uyandığımda sular burnuma kadar ulaşmıştı. Kurtulmamı çatıya tırmanmama borçluyum” diye konuştuğu felaketle ilgili  Endenozya Sağlık Bakanı Siti Fadillah Supari “Şimdi yapmamız gereken hayatta kalanlara yardımcı olmak ve bu tip felaketlerin tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almaktır” dedi. 500’den fazla evin büyük hasar gördüğü, cesetlerin sokaklarda yüzdüğü felaketi yaşayanlar “Tsunamiden farksızdı” yorumunu yaptı.
Yerel yöneticiler şiddetli yağmuru sorumlu tutsa da yöneticileri suçlayanlardan Supeje Sugeng “Baraj çevresindeki yeni evlerin tamamına yakını çöktü. Baraj yakınında ev yapımına izin verilmemeliydi. Ölümlerin sebebi yöneticilerin ihmallerinde aranmalı” dedi.
Endonezya’da 2006 yılında yaşanan büyük tsunami felaketinden bu yana bölgede görev yapmakta olan iki afet uzmanı ve yerel personelden oluşan Türk Kızılay Ekibi, acil olarak su baskınının yaşandığı bölgeye ulaştı. Arama ve kurtarma çalışmalarına destek veren ekipten yapılan açıklamada “Bölgede oluşabilecek insani yardım malzemesi ihtiyacının yerelden karşılanabilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Biz, Türk Kızılayı olarak bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” denildi. (ap, aa)