'Engelli Kafe' yakında hizmette

Aydın'ın Söke ilçesinde yalnızca engelli çocukların çalışacağı bir kafe açılması için girişim başlatıldığı bildirildiSÖKE - Söke Kıryarlar Eğitim ve Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Şanlı, ilçede yalnızca engelli çocukların çalışacağı bir kafe açılması için çaba harcadıklarını söyledi. Şanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, öğrencilerinin birçok işi kimseye muhtaç olmadan başarabildiğini, kafe projesini hayata geçirerek bunu bir kez daha göstermek istediklerini belirtti.

Engelli çocukları meslek sahibi yapmak için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Şanlı şöyle devam etti: Çocuklarımız yaşayarak, yaparak öğreniyorlar ve çok daha dengeliler. Tiyatro yapıyorlar, yemeklerini kendileri yiyorlar ve kimseye muhtaç değiller. Çocuklara bir iş yeri açmaya çalışıyoruz. Söke Belediyesi’ne müracaat ettik. Bize bir iş yeri vermesini bekliyoruz. Bu olursa 10 çocuğumuzla bir kafe işletmeyi düşünüyoruz. Adını da şimdiden ’Engelli Kafe’ olarak belirledik.

Bu iş yerinde çocuklarımız tostu, çayı, servisi kendileri yapacak, müşteriyi karşılayacak ve patron da kendileri olacak. Devlet bunu destekliyor. Buna korumalı meslek eğitimi deniliyor. Şanlı projeyi başardıklarında bunun örnek teşkil edeceğini belirterek, Yapabilirsek Türkiye’de bir ilk olacak. Belediyeden, iş adamlarından çağrımıza kulak vermesini istiyoruz dedi. Engelli çocuklar hakkındaki yapamazlar ön yargısını kırmak istediklerini belirten Şanlı, şöyle devam etti: Çocukların hepsinin ayrı ayrı özellikleri var. Bunları halkımıza anlatıp, engelli çocuklarımızın engelini kaldırıp, topluma kazandırmak istiyoruz. Bu da bizim insanlık görevimiz. Söke Kıryarlar Eğitim ve Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi olarak, engelli öğrencilerimizin ürettikleri galoşları sağlık ocaklarına, ana okullarına, bazı özel hastanelere satıyoruz. Bu çocukların neler yapabildiklerini çok iyi biliyoruz ve tüm halkımıza göstermek istiyoruz.(aa)