Engelsiz kent için 'İstanbul'a çık'ıyorlar!

Engelsiz kent için 'İstanbul'a çık'ıyorlar!
Engelsiz kent için 'İstanbul'a çık'ıyorlar!

'Sıra dışı kişilerin olağanüstü öyküleri'nin anlatıldığı Sabancı Vakfı, 'Fark Yaratanlar' programında 2009 yılından bu yana 69 'Fark Yaratan' öyküsü yayınlandı.

Sabancı Vakfı, 'Fark Yaratanlar' programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini" anlatmaya devam ediyor.

İSTANBUL - 2009 yılından bu yana 69 ‘Fark Yaratan’ öyküsünün yayınlandığı programın yeni Fark Yaratan’ı engelsiz gezi grubu olan “İstanbul’a Çık” oluşumu oldu.

İstanbul açık mı? İstanbul’un herkes için açık, ulaşılabilir bir şehir olmasını isteyen “İstanbul’a Çık” oluşumu işte bu sorunun cevabını arıyor. İstanbul engelli vatandaşlara da tüm güzelliklerini sunabilsin diye diye hem “İstanbul’a çık” diyorlar, hem de “İstanbul açık” olsun istiyorlar.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 


İstanbul’da geziler düzenleyerek engellilerin karşılaştıkları sorunları tespit eden ve iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yapan grup, müze, AVM gibi çeşitli mekanların engellilere yönelik olarak düzenlenmesi için girişimde bulunuyor.


Engellilerin sorunlarına yerinde tespit

“İstanbul’a Çık” oluşumu, 2009 yılından bu yana kamusal alanlara engellilerinin erişimi ile ilgili durum tespiti yapıp, belediyelere ve ilgili kurumlara bilgi vererek erişebilir olmasını sağlıyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Fatih Belediyesi ve İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin (İFSAK) desteklediği “İstanbul’a Çık” projesi, çeşitli alışveriş merkezleri, belediyeler, sanat evleri, müzeler, sosyal tesisler ve metrobüs durakları olmak üzere birçok mekanda engellilere yönelik düzenlemelerin yapılmasına öncülük etti. Engelli ve gönüllülerden oluşan 300’e yakın kişi “İstanbul’a Çık” projesine destek veriyor.

'Sıra dışı kişilerin olağanüstü öyküleri'nin anlatıldığı Sabancı Vakfı, "Fark Yaratanlar" programında 2009 yılından bu yana 69 'Fark Yaratan' öyküsü yayınlandı. Programın videolarını izlemek, ilham almak ve paylaşmak için:

www.sabancivakfi.org
www.farkyaratanlar.org
www.facebook.com/FarkYaratanlar
www.twitter.com/Farkyaratanlar
www.youtube.com/user/turkeychangemakers