Engizosyandaki 'Sapkın'a ulaşmak elinizde!

Radikal bu hafta aşağıdaki soruya doğru yanıt veren 20 kişiye S.J. Parris'in kaleme aldığı "Sapkın"ı hediye ediyor.

Doğru cevabı veren 1.ci, 10.cu, 20.ci, 30.cu, 40.cı, 50.ci, 60.cı, 70.ci, 80.ci, 90.cı, 100.cü, 200.cü, 300.cü, 400.cü, 500.cü, 600.cü, 700.cü, 800.cü, 900.cü 1000.ci kişiler kazanıyor. Hediye kitaplar Radikal tarafından talihli okurların adreslerine postalanıyor. 

 

Karanlık labirentlerde sorgulanan gizem ve inanç


“İnançlarım için ölmekten korkmuyordum, ama öncelikle hangi inancın uğrunda ölmeye değeceğine karar vermeliydim…”

16. yüzyıldaki engizisyon ortamında geçen Sapkın, tarihi bir macera romanı. İngiliz yazar S.J. Parris’in kaleme aldığı roman, Tanrı’nın gizemini, inancı ve yerkürenin hareketlerini irdeliyor. Kodların, şifrelerin, gizemin, aşkın dünyasında entrika ve cinayet atmosferlerinin son derece başarılı çizildiği Sapkın, okuyanı, karanlık bir yüzyılın labirentlerinde gezdirirken engizisyon ile geleneğin acımasızlığını hissettiriyor.
Hikâyenin ilk bölümü Napoli’de başlıyor. “Birader Giogano! Sana elindeki her ne ise, derhal onunla birlikte ortaya çıkmanı emrediyorum!” San Domenico Maggiore manastırında Bruno Giordano, tuvaletten çıkması içi kapısı yumruklanırken bu sözleri duyar. Başrahip, peşinde
ispiyoncu papazlarla birlikte kapıya vurmaktadır: Bruno’yu manastırın günah keçisi haline getiren şey, okuduğu yasaklı kitaplardır. Bruno, engisizyonun yasaklı kitaplar listesinde yer alan Erasmus’un eserlerini okumakta ve güneşin dünyanın etrafında değil, dünyanın güneşin
etrafında döndüğüne inanmaktadır. Bruno’nun yargılanması için engisizyon mahkemesi harekete geçer. Ancak Bruno bir yolunu bularak manastırdan kaçar. O artık kilisesinden aforoz edilmiş bir sapkındır!

Yollarda gizlenerek geçirdiği yılların ardından romanın ikinci bölümü başlıyor. Yıl 1583’tür ve Bruno Londra’ya gitmek üzere yoldadır. Engisizyondan sağ kurtulmayı başarmıştır. Amacı, Oxford’da güneşin ve yerin hareketleri konusunda bir münazaraya katılmaktır. Bruno’nun Oxford’da bulmayı umduğu bir başka şey ise, Hermes Trismegistus’un en büyük sırrını ifşa eden, asırlardır kayıp olan bir kitaptır.
Oxford’a gelip yerleşen Bruno münazaraya hazırlanmayı ve gizemli kitabın peşine düşmeyi umarken olaylar çok farklı şekilde gelişir.

Romanın, Rönesans felsefesini biçimlendiren İtalyan filozof Giardano Bruno’yu kendine kahraman olarak seçtiğini de düşünecek olursak, kaçırılmamış gereken bir tarihi macera ile karşı karşıyayız.


Yazar hakkında


Asıl adı Stephanie Merritt olan S.J. Parris 1974’te İngiltere ’de doğdu. Queens College’den mezun oldu. İlk romanı Gavestone Betty Task Ödülü’nü aldı. Aynı zamanda bir eleştirmen olan Parris’in yazıları The Times, Daily Telegraph, The Observer ve The Guardian’da yayımlanmaktadır.


Sapkın
Yazan: S.J. Parris
Çeviren: Mehmet Gürsel
Tarihi Roman
396 sayfa