Englaro ölme hakkını elde edebilecek mi?

Englaro ölme hakkını elde edebilecek mi?
Englaro ölme hakkını elde edebilecek mi?

37 yaşındaki Englaro 17 yıldır komada.

ROMA - İtalya hükümeti, ‘Eluana Englaro’nun suni beslenmesine son verme işlemini’ engellemek için bir kararname hazırladı. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve suni beslenmeye ölümcül vakalarda dahi son vermeyi yasaklayan kararnamenin akıbetini, hükümetin tavrı belirleyecek. Hükümetin kararnameyi kabulü durumunda, 17 yıldır komada olan 37 yaşındaki Eluana’yı, suni beslenmeyi aşamalı olarak kesme suretiyle ölümle buluşturma girişimine de son verilmesi gerekecek.
Hükümet, ‘Bir kişinin yaşamının nasıl son bulmuş sayılacağına’ ilişkin kapsamlı bir yasa hazırlığı içinde. Kararname, ‘Hayati desteği sağlayan ve fizyolojik olarak acıyı hafifletmeyi amaçlayan suni beslenme, ilgili şahıslarca reddedilemez ve kendine bakabilecek durumda olmayanlara yardımcı olan şahıslar tarafından da durdurulamaz’ ibaresiyle, Eluana için başlatılan işlemi engellemeyi hedefliyor.
Hükümetin kararnameye onay vermesi durumunda, Englaro ailesinin Eluana’nın suni beslenmesine son verilebilmesi için Milano Temyiz Mahkemesi ve Yargıtay’dan çıkartmış oldukları karar da hükümsüz kalacak. Ailes avukatlarından Prof. Vittorio Angiolini ve Giuseppe Campeis, konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, hükümetin yasadan önce bir ivedi kararname çıkarması durumunda bunun İtalya tarihinde bir ilk olacağını belirtti.  (aa)