Enkaz bulundu ama karakutu zor

Enkaz bulundu ama karakutu zor
Enkaz bulundu ama karakutu zor

Paris?te hayatını kaybedenlerin gıyabında düzenlenen dini törene Sarkozy çifti de katıldı. FOTOĞRAFLAR: EPA/ REUTERS

Okyanustaki enkaz, düşen uçağa ait ama uzmanlara göre yaklaşık 3 bin 700 metre derinlikte yatan karakutulara ulaşmak hayal...

PARİS - Fransa,Brezilya uçaklarının Atlas Okyanusu’nda 5 kilometrekarelik alana yayılmış durumda bulduğu enkazın, Rio de Janeiro’dan Paris’e giderken kaybolan Air France uçağına ait olduğunu doğruladı. Dün daha büyük enkaz parçaları da bulundu. 10 yeni parça arasında 7 m. çaplı bir metal parçası da var.
Uzmanlara göre uçağın neden düştüğü hiç öğrenilemeyebilir. Fransa’nın hava kazaları soruşturma kurumunun başkanı olan Paul Louis Arslanian, “Uçuş kayıtlarını bulamayabiliriz. Soruşturmanın kesinlik açısından tatminkâr olmayan bir bulguyla sonuçlanabileceği olasılığını göz ardı edemem” dedi.
Fransız Bakan Jean-Louis Borloo da karakutuların denizin 3 bin 700 m. kadar dibinde bulunduğunu tahmin ettiklerini, bunun bölgeye gönderdikleri denizaltının ulaşabileceği bir derinlik olduğunu belirterek, yine de karakutuları bulmanın çok zor olduğunu söyledi. Borloo, su akımının çok kuvvetli olması nedeniyle daha önce bu derinlikte karakutu bulunmadığını belirtti.

Başka uçağa asılsız bomba ihbarı
Bu arada Air France, 27 Mayıs’ta Buenos Aires-Paris seferi için asılsız bomba ihbarı aldığını açıkladı. Fransa Savunma Bakanı Herve Morin ise kaybolan uçakla ilgili şimdiye kadar herhangi bir terörizm bağlantısını işaret edecek bulguya rastlamadıklarını söyledi.
Brezilya’da kazada ölenler için üç günlük yas ilan edildi, Paris’teki Notre Dame Kilisesi ve Paris Camii’nde de hayatını kaybedenlerin gıyabında dini tören düzenlendi. Kilisedeki törene Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni-Sarkozy de katıldı.
Airbus A330 tipi uçak, üç gün önce Rio de Janeiro’dan Paris’e havalandıktan sonra kaybolmuştu. 228 kişinin tamamının öldüğü sanılıyor. Bu doğrulanırsa kaza, 2001’den bu yana en ölümlü uçak kazası olacak. (aa)