Enkaza doğru: 16 ceset daha...

Enkaza doğru: 16 ceset daha...
Enkaza doğru: 16 ceset daha...

Brezilya?dan beş gemi ve 12 uçağın, Fransa?dan bir gemi ve iki uçağın katıldığı arama çalışmalarında düşen uçağın kuyruğu ile diğer bazı parçalarına ulaşıldı.

Atlas Okyanusu'na düşen Air France uçağının enkaz arama çalışmalarında 16 cesede daha ulaşıldı. Uzmanlar karakutular için hızlanıyor

RECIFE - Bir haftadır Atlas Okyanusu’nda Air France uçağının enkazını arayan ekipler cumartesi bulunan iki cesedin ardından 16 ceset daha çıkardı. Bölgede araştırmaların botlarla yapıldığını belirten Brezilya Hava Kuvvetleri’nden Albay Henry Munhoz, cesetlerden dördünün erkek, dördünün kadın olduğunu, diğerlerinin cinsiyetinin henüz belirlenemediğini söyledi. Munhoz, 228 yolcusuyla düşen uçağın bazı parçalarının da bulunduğunu belirtti. Daha önce 17 olarak açıklanan bulunan ceset sayısı, kaynağından 16 olarak düzeltildi.
Çıkarılan cesetler, Brezilya açıklarındaki Fernando de Noronha adasına gönderildi. Adada cesetler için soğutma sistemi bulunan bir araç beklerken, güvenlik görevlileri de kimlik belirleme çalışmaları için cesetlerden DNA örnekleri aldı. Brezilya’nın 1100 km. kuzeydoğusundaki enkaz arama çalışmalarına Brezilya’dan beş gemi ve 12 uçak, Fransa’dan bir gemi, iki uçak katılıyor. Fransa’nın uçağın karakutularını bulmak amacıyla gönderdiği nükleer denizaltınınsa bölgeye ancak yarın ulaşması bekleniyor. 

Eşyalar da çıkarılıyor

ABD de karakutuların bulunması için bölgeye yüksek teknolojili iki yer belirleyici gönderdi. Kaza bölgesindeki Fransız gemilerine ulaştırılmak üzere Brezilya’ya gönderilecek yer belirleyiciler, karakutuları 6 bin 100 m. derinliğe dek tespit edebilecek. Yolculara ait çok sayıda eşya da çıkarıldı ancak sahiplerinin tespiti konusunda acele edilmeyecek.
Fransız Havayolları’na ait yolcu uçağı, hafta başında Brezilya’nın Rio kentinden Fransa’nın başkenti Paris’e giderken radardan kaybolmuştu. 216 yolcu ve 12 kişilik mürettebat taşıyan uçakta, arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu da bulunuyordu. (ap)